kysuce kaplnka

Univerzita Mateja Bela a Kysucké múzeum podpísali memorandum o spolupráci

kysucek muzeum umb spolupraca mDňa 25. septembra 2018 rektor Univerzity Mateja Bela Vladimír Hiadlovský a riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský slávnostne podpísali memorandum o spolupráci pri vydávaní encyklopedického diela slávneho polyhistora, ktorého meno nesie vo svojom názve univerzita v Banskej Bystrici.

Následne sa táto téma objavila aj na akademickej slávnosti pri príležitosti rektorovej inaugurácie. „Som veľmi rád, že práve dnes, symbolicky pod sochou Mateja Bela sme podpísali memorandum o vzájomnej spolupráci medzi Kysuckým múzeom v Čadci a našou univerzitou, ktorým preberáme na seba záväzok spolupodieľať sa na vydávaní Notícií Mateja Bela,“ uviedol vo svojom slávnostnom prejave V. Hiadlovský. Pri tejto príležitosti sa početným pedagógom, študentom a hosťom v Aule Beliana prihovoril aj M. Jesenský, ktorý vo svojom vystúpení okrem iného uviedol: „S veľkým a nevšedným porozumením pre šírenie tohto nadčasového odkazu prejavilo vedenie Univerzity Mateja Bela, menovite v osobe Jeho Magnificencie, pána rektora Vladimíra Hiadlovského, záujem o sprístupnenie encyklopedického diela slávneho očovského rodáka, o ktorom aj vzdelaná verejnosť mohla síce často počuť, ale už len zriedkavo ho čítať.

 

A je to pochopiteľné, keďže viac ako štvrť tisícročia starý text, navyše písaný v zdanlivo mŕtvom jazyku, predstavuje pre možnosti dnešného intelektuála ultimátnu výzvu. O to viac sa môžeme spoločne tešiť zo spolupráce Univerzity Mateja Bela a Kysuckého múzea. Slávnostným podpísaním dohody o príprave a vydávaní Belových „Notícii“ prinášame všetkým záujemcom v tomto roku už šiesty zväzok. Slovensko-latinské memorandum o spolupráci, ktoré sme dnes parafovali, symbolicky vyjadruje most medzi svetom minulým a súčasným, vzdelaním tamtej i našej doby, ako aj úlohu poznatky uchovávať, ako to robí múzeum a poznatky šíriť, ako je to poslaním univerzity. Vyjadrujem presvedčenie, že si akademická i kultúrna obec nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí naďalej uchová priazeň k napĺňaniu tohto, po všetkých stránkach náročného predsavzatia a spoločne sa nám podarí sprítomniť odkaz Mateja Bela v dnešnom, ani nie modernom, ale už post modernom svete.“

 

-km-

Foto:UMB

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby