kysuce kaplnka

Dušan Grúň exceloval na hodoch v Dunajove

dusan grun dunajov mNa hodoch v Dunajove spríjemnil hody aj Dušan Gúň. Patrí medzi generáciu spevákov, ktorí svojimi hitmi dostavali obecenstvo do varu koncom 60 a 70. rokov minulého storočia.

Je významnou osobnosťou kultúrneho života na Slovensku. Nahrával v Prahe s orchestrom Jozefa Votrubu a Karla Kraugartnera. V Bratislave pôsobil 30 rokov s orchestrom Juraja Velčovského. V rozhlase nahral vyše 260 skladieb a vystupoval aj v televízií. Stal sa legendou slovenskej populárnej hudby. V súčasnosti účinkuje na TV Šláger. Jeho vystúpenie v Dunajove malo medzi obecenstvom veľký úspech. Využili sme jeho prítomnosť na krátky rozhovor.

 

V Dunajove ste prvýkrát, ako k tejto návšteve prišlo?

Mýlil som sa, že Dunajov je obec niekde pri Dunaji. Peter Kopas mňa však navigoval, že Dunajov je medzi Žilinou a Čadcou. Žilina je moje rodisko, Čadcu poznám z krstu Cédečka sestier Bacmaňákových. Musím prezradiť, cítil som sa tu fantastický. Ľudia sú príjemní a radi sa zabávajú. Dúfam, že sa tu niekedy znova stretneme.

 

Ako rodák zo Žiliny istotne poznáte mentalitu Kysučanov?

Pravdu povediac nepoznal som ju, pretože ako trojročný som odišiel z rodičmi do Košíc, kde som zmaturoval a odišiel do Ostravy študovať na Vysokú školu Banskú. Ale ako študent som z Košíc do Ostravy cestoval šesť rokov.

 

Aká je spolupráca s Kysuckou vrchárskou heligónkou?

Vychádzame veľmi dobre, Peter je veľmi kamarátsky, šikovný a výborný muzikant. Muzika, ktorú hra táto kapela má šmrnc, má odpich, Najviac sa mi páči basa tá tvrdí muziku. Potom je tam heligónkár, ktorý robí vyhrávky a každá je iná, vedia improvizovať. Keď som ich počul hrali vo mne žilky, čo pre starého muzikanta je dosť zvláštna vec, keď mňa vie rozohriať takáto muzika.

 

Takže do tejto obce sa budete radi vracať?

Veľmi rád, záleží to na Petrovi a pani starostke, ktorá je veľmi milá. Bude mi teda potešením prísť znova.

 

Rozhovorpripravil:

Mgr. Milan Čimbora

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby