kysuce kaplnka

Staškovské mažoretky EDIT vybojovali v Prahe ZLATO a 3- krát STRIEBRO

staskovske mazoretky_ocenenie_praha_vSvoju tohtoročnú súťažnú sezónu zakončili práve na tomto šampionáte a to veľmi úspešne

 

V dňoch 21.-25.8. sa uskutočnil v Prahe v hale Královka VI. Open World Championship Majorettes Sport asociácie IFMS za finančnej podpory a záštity Magistrátu hl. m. Prahy a pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a telovýchovy. Súťaž vyhlásila medzinárodná federácia International Federation Majorettes Sport. Divákom sa počas 5 dní predstavilo 3 000 mažoretiek z 11 štátov – z Čiech, Slovenska, Polska, Ruska, Bulharska, Chorvátska, Slovinska, Běloruska a tiež z Uzbekystánu, Kyrgyzstánu a Kazachstánu. Súťažilo sa s náčiním baton (palica), pompom(strapce), flag (zástava) a mace (palcát) v 4 vekových kategóriach. Slovensko reprezentovali 2 mažoretkové tímy a to práve naše Staškovanky a Sašetky z Hlohovca. Nomináciu získali Editky koncom mája na súťaži Silesia Grand Prix v Ostrave. Postúpilo im 12 choreografií.

 

Svoju tohtoročnú súťažnú sezónu zakončili práve na tomto šampionáte a to veľmi úspešne. 1.miesto a titul World Champion získala miniformácia junioriek s pompom s chor. „Krížovka“ L. Pakošová, M. Zajacová, P. Kaduchová, K. Kobolková, M. Cyprichová a R. Hnidková a Ľ. Kvašňovská s trén. E. Jurgovou. Obrovská radosť z nečakaného víťazstva, ktoré však bolo zaslúžené a bodovo vysoko ohodnotené, ovládla celý staškovský fanklub. 2. miesto a titul 1. Vice World Champion vybojovala juniorková sólistka s palicou K. Kobolková pod vedením tr. P. Bajakovej, ktorá sa veľmi úspešne presadila v silnej 25-člennej konkurencii. 2. miesto a titul 1. Vice World Champion získalo trio junioriek do 15 r. s náradím baton P. Kaduchová, K. Kobolková a M. Kubačková s tr. P. Bajakovou. 2. miesto a titul 1. Vice World Champion získala 7-členná miniformácia kadetiek s choreografiou „Omalovánka“ pod vedením tr. E. Jurgovej v zložení J. Belková, L. Králiková, L. Jánošíková, N. Krištofíková, L. Badžgoňová, T. Maslíková a A. Bugalová Veĺká formácia kadetiek do 11 r. obsadila krásne 5.miesto. Svoju choreografiu “Casperovia“ pod vedením tr. D. Letkovej výborne zvládli: L. Hrušková, K. Badžgoňová, M. Kuricová, G. Bagová, V. Veselková, V. Nekorancová, A. Bugalová, N. Krištofíková, T. Maslíková, N. Bulejová, V. Číšecká, L. Badžgoňová, A. Trnková, A. Vyšlanová, J. Belková, L. Králiková, V. Tabačíková, L. Jánošíková, L.Kvašňovská, L. Červencová, E. Vyšinská.

 

Očakávaná kategória rodičovských tímov bola zaradená do samotného finále šampionátu. Z veľkého víťazstvá - 6. miesta sa spontánne radoval náš 14-členný rodičovský tím, keď za sebou vo výsledkovej listine zanechal ďalších 6 tímov. S choreografiou „Spartakiáda“ si zaspomínali: J. Zbončák, J. Sabela, T. Šperková, J. Zbončáková, E.Sabelová, M. Číšecká, P. Bulejová, J. Nekorancová, J. Červencová, J. Balalová, E. Jurgová, D. Letková, E. Kobolková, E. Latková, náhr. J. Mikovčáková, T. Straková. Práve vekovo najstaršia kategória rodičovských tímov sa v rámci as. IFMS v posledných rokoch dostáva neustále do popredia. 7. miesto obsadila juniorková formácia s pompom s tr. S. Škulavikovou a 9. miesto trio junior s pompom a seniorkové trio a miniformácia s flag. Celý šampionát mal opäť vysokú výkonnostnú aj organizačnú úroveň. Už 4-tým rokom môžu Staškovanky porovnávať organizáciu tohto podujatia.

 

Samozrejmosťou sa stal priamy prenos majstrovstiev na webových stránkach, veľkoplošné obrazovky v rámci celého komplexu a komentovanie jednotlivých choreografií. Medaile boli razené priamo pre túto príležitosť a diplomy obdržali všetky aj neúspešné mažoretky s umiestnením a svojim menom. Perličkou tohto roku bolo 1,5 hodinové vysielanie ČT na kanáli šport s priebežnými výsledkami. Súťažiace si priamo po odtancovaní počkali pred kamerou na bodové hodnotenie a celkové aktuálne poradie. Pesnička „Hoooray, Majorettes“ opäť lákala na záver každého súťažného dňa všetkých na súťažný tanečný parket. Z Prahy Editky odchádzali s veľmi dobrým pocitom. Slzy šťastia, dojatie, silné emócie a slovenská hymna – tieto úžasné chvíle si mohli plne vychutnať. Aj keď sa im nie vždy úplne darilo, potlesk divákov ich utvrdil v tom, že sa tančeky páčia a staškovský súbor Edit má na svetovej úrovni svoje miesto.

 

Ako už býva zvykom, mažoretky spoznávali aj krásy a pamiatky Prahy. Tento raz to bolo priamo z parníku na Vltave. 2-hodinová plavba bola príjemným spestrením celého pobytu v Prahe. Ďakujeme trénerkám a všetkým mažoretkám za krásny súťažný zážitok a jedinečnú medailovú atmosféru za zvuku slovenskej hymny. Zároveň ďakujeme rodičom za organizačnú pomoc, predovšetkým K. Zajacovej a J. Sabelovi. Akciu finančne podporil Nadačný fond Mobis v Nadácii Pontis. Ďakujeme. Tohtoročná sezóna sa Staškovským mažoretkám EDIT končí a budú sa pripravovať na novú. Dievčatá cvičili poctivo celý rok, zúčastnili sa miestnych prehliadok, podujatí, regionálnych súťaží v Ostrave, Opave, v Karvinej, v Záhorskej Vsi, ale aj Majstrovstiev Slovenska v Hlohovci, Majstrovstiev Európy as. AmaS v Prahe. Výsledkom im bolo 34 zlatých umiestnení, 16 strieborných a 13 bronzových. Blahoželáme im a prajeme radosť z tanca a veľa ďalších úspechov.

 

 

E. Sabelová

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby