kysuce kaplnka

Beseda k výstave „Apokalypsa 20. storočia“ v Kysuckej knižnici v Čadci

beseda kniznica mKysucká knižnica v Čadci, Žilinský samosprávny kraj a Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave pripravilo pre študentov a čitateľskú verejnosť zaujímavé podujatie. Dňa 13. júna 2018 sa v prednáškovej miestnosti knižnice uskutočnila beseda k výstave významného poľského výtvarníka Mariana Kołodzieja „APOKALYPSA 20. STOROČIA.“

 

Beseda bola vedená otcom minoritom Piotrom Cuberom OFMConv z Centra sv. Maximiliána Kolbeho v Harmężach. Podujatia sa zúčastnili i ďalší významní hostia – zástupca veľvyslanca Poľskej republiky na Slovensku Piotr Samerek, pracovníčka veľvyslanectva Anna Ciesielska, členka vedenia Okresu Oşwięnčim Ewa Pawlusiak, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová a primátor Mesta Čadca Milan Gura. Podujatie uviedla zástupkyňa knižnice Ľubica Lašová privítaním hostí a krátkym príhovorom. Výstava vznikla pri príležitosti výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz. Je to výber z cyklu diel väzňa č. 432 spomenutého koncentračného tábora. Po Štrasburgu a Haagu bola Bratislava tretím európskym mestom, v ktorom sa táto výnimočná výstava prezentovala. Nasledovala Žilina a sme veľmi poctení, že beseda k tejto výstave sa uskutočnila práve v Čadci.

 

V úvode stretnutia citovala pani Lašová samotného autora kresieb Mariana Kołodzieja: „ … toto nie je výstava, nie je to umenie ani obrazy, ale slová zatvorené v kresbách. Mojím cieľom nebolo venovať sa spomienkam a podávať svedectvo prostredníctvom umenia. Umenie je bezmocné voči tomu, čo urobil človek človeku ...“ Minorita Piotr Cuber priblížil študentom Obchodnej akadémie D. M. Janotu v Čadci i všetkým prítomným životné osudy poľského umelca, výtvarníka, divadelného a filmového scénografa, ktorý vydal svedectvo o neľudských podmienkach v táboroch smrti. Filmová biografická a dokumentárna snímka i samotný komentár k filmu mal na všetkých prítomných priam šokujúci účinok. Minorita Cuber v závere svojej besedy pozval prítomných na prehliadku originálov a stálu expozíciu tejto výstavy v Centre sv. Maximiliána Kolbeho vo františkánskom kláštore v dedinke Harmęże blízko Oşwięnčimu. Beseda priniesla najmä mladým ľuďom veľa nových informácií a autentické obrazy zverstiev 2. svetovej vojny im umožnia lepšie pochopiť neľudskú a nemorálnu tvár holokaustu. Beseda a vystavené exponáty, ktoré si verejnosť môže v knižnici pozrieť do 13. júla 2018 sú varovným mementom pre ľudí našej doby, aby sa takéto hrôzy nezľahčovali a najmä – nikdy neopakovali.

 

Mgr.Helena Pagáčová

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby