kysuce kaplnka

„Jánska noc v skanzene Vychylovka má čarovnú moc...“

janska noc mLeto nám konečne zaklopalo na dvere a zaiste mu každý nielen poodchýlil vrátka, ale s radosťou otvoril rovno dokorán.

Kysucká knižnica v Čadci, Kysucké múzeum v Čadci a Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja privítali prvé letné dni opäť tradične. Pýtate sa ako? Predsa netradičným nočným čítaním v skanzene Vychylovka pri pálení jánskych ohňov. Obľúbené podujatie „Jánska noc má čarovnú moc...“ bolo aj počas 6. ročníka odmenou pre snaživých detských čitateľov a pekným predprázdninovým spestrením.

 

Dvojdňové dobrodružstvo sa tento rok konalo v dňoch 22. - 23. júna 2018. Malebná novobystrická dedinka otvorila opäť svoju náruč deťom túžiacim po dobrodružstve, ale i zvedavcom, ktorí chcú vedieť aspoň za mak z kysuckej histórie a ľudových tradícií. Vďaka pútavému rozprávaniu lektorky Mirky Jančulovej, ktorá sprevádzala kysucko - oravskú skupinu prehliadkou expozícií skanzenu Vychylovka, bolo informácií veru viac ako maku. Tety knihovníčky ich neskôr zužitkovali pri súťažno-zábavnom kvíze, ktorý mal za úlohu precvičiť pamäť malých poslucháčov. Súčasťou prvého výletného dňa bolo i krátke zoznamovacie predstavenie. Deti sa vzájomne zoznámili so svojimi novými kamarátmi, prezradili niečo o sebe a kto našiel odvahu, mohol na pódiu miestneho amfiteátra ukázať svoje hudobné, herecké, či tanečné nadanie. Neskôr večer nasledovalo obľúbené opekanie špekačiek sprevádzané spevom ľudových piesní a samozrejme všetkými očakávané nočné pálenie jánskej vatry. Sobotné ráno privítalo návštevníkov skanzenu sychravým počasím, dobrú náladu si však nenechal nikto pokaziť.

 

Malí knižniční cestovatelia sa s nadšením vydali na jazdu lesom Historickou lesnou úvraťovou železničkou, ktorá sa radí nielen k výnimočným skvostom Múzea kysuckej dediny, ale aj k významným kultúrnym a historickým pamiatkam v Európe. Veselé tety knihovníčky čítaním povestí a príbehov vo vláčiku pripomenuli deťom napríklad aj to, že „kto druhému jamu kope, sám do nej spadne“. Na iné slovenské príslovia a porekadlá sa účastníci mohli rozpamätať počas kreatívnej hry spojenej s kreslením a pantomímou. Pravý oravský syrový korbáčik si našťastie nikto kresliť nemusel. Teta knihovníčka Alenka ochotne naučila všetkých zvedavých kamarátov, ako sa taká dobrota vyrába - a ako ju treba zjesť sa už naučil každý sám. A keďže každý výlet má svoj koniec, deti si ho tradične chceli spríjemniť nákupom suvenírov. K nim sa pridala aj spoločná fotografia, balíčky s odmenou a samozrejme veľký potlesk. A viete čo? Tento rok naozaj zazvonil aj zvonec. Kysucká knižnica v Čadci ďakuje všetkým účastníkom a spoluorganizátorom, ktorí sa na podujatí podieľali. Netradičné čítanie svojím ústretovým prístupom podporil riaditeľ Kysuckého múzea v Čadci Miloš Jesenský. Veľká vďaka patrí aj pracovníkom Kysuckého múzea: Adele Kupkovej, Miroslave Jančulovej, Dominike Radôšťanovej, Slávkovi Kolenovi i ostatným pracovníkom múzea, taktiež knihovníčkam z Kysúc a Oravy – Peťke, Mirke, Martuške, Alenke a Táničke ako i deťom, ktoré vyjadrili svoju radosť a vďaku za pekné zážitky. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu a vzájomnú podporu pri netradičných a tvorivých podujatiach Kysuckého rozprávkového kráľovstva.

 

Mgr.Miroslava Barancová

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby