kysuce kaplnka

„Jánska noc v skanzene Vychylovka má čarovnú moc...“

janska noc mLeto nám konečne zaklopalo na dvere a zaiste mu každý nielen poodchýlil vrátka, ale s radosťou otvoril rovno dokorán.

Kysucká knižnica v Čadci, Kysucké múzeum v Čadci a Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja privítali prvé letné dni opäť tradične. Pýtate sa ako? Predsa netradičným nočným čítaním v skanzene Vychylovka pri pálení jánskych ohňov. Obľúbené podujatie „Jánska noc má čarovnú moc...“ bolo aj počas 6. ročníka odmenou pre snaživých detských čitateľov a pekným predprázdninovým spestrením.

 

Dvojdňové dobrodružstvo sa tento rok konalo v dňoch 22. - 23. júna 2018. Malebná novobystrická dedinka otvorila opäť svoju náruč deťom túžiacim po dobrodružstve, ale i zvedavcom, ktorí chcú vedieť aspoň za mak z kysuckej histórie a ľudových tradícií. Vďaka pútavému rozprávaniu lektorky Mirky Jančulovej, ktorá sprevádzala kysucko - oravskú skupinu prehliadkou expozícií skanzenu Vychylovka, bolo informácií veru viac ako maku. Tety knihovníčky ich neskôr zužitkovali pri súťažno-zábavnom kvíze, ktorý mal za úlohu precvičiť pamäť malých poslucháčov. Súčasťou prvého výletného dňa bolo i krátke zoznamovacie predstavenie. Deti sa vzájomne zoznámili so svojimi novými kamarátmi, prezradili niečo o sebe a kto našiel odvahu, mohol na pódiu miestneho amfiteátra ukázať svoje hudobné, herecké, či tanečné nadanie. Neskôr večer nasledovalo obľúbené opekanie špekačiek sprevádzané spevom ľudových piesní a samozrejme všetkými očakávané nočné pálenie jánskej vatry. Sobotné ráno privítalo návštevníkov skanzenu sychravým počasím, dobrú náladu si však nenechal nikto pokaziť.

 

Malí knižniční cestovatelia sa s nadšením vydali na jazdu lesom Historickou lesnou úvraťovou železničkou, ktorá sa radí nielen k výnimočným skvostom Múzea kysuckej dediny, ale aj k významným kultúrnym a historickým pamiatkam v Európe. Veselé tety knihovníčky čítaním povestí a príbehov vo vláčiku pripomenuli deťom napríklad aj to, že „kto druhému jamu kope, sám do nej spadne“. Na iné slovenské príslovia a porekadlá sa účastníci mohli rozpamätať počas kreatívnej hry spojenej s kreslením a pantomímou. Pravý oravský syrový korbáčik si našťastie nikto kresliť nemusel. Teta knihovníčka Alenka ochotne naučila všetkých zvedavých kamarátov, ako sa taká dobrota vyrába - a ako ju treba zjesť sa už naučil každý sám. A keďže každý výlet má svoj koniec, deti si ho tradične chceli spríjemniť nákupom suvenírov. K nim sa pridala aj spoločná fotografia, balíčky s odmenou a samozrejme veľký potlesk. A viete čo? Tento rok naozaj zazvonil aj zvonec. Kysucká knižnica v Čadci ďakuje všetkým účastníkom a spoluorganizátorom, ktorí sa na podujatí podieľali. Netradičné čítanie svojím ústretovým prístupom podporil riaditeľ Kysuckého múzea v Čadci Miloš Jesenský. Veľká vďaka patrí aj pracovníkom Kysuckého múzea: Adele Kupkovej, Miroslave Jančulovej, Dominike Radôšťanovej, Slávkovi Kolenovi i ostatným pracovníkom múzea, taktiež knihovníčkam z Kysúc a Oravy – Peťke, Mirke, Martuške, Alenke a Táničke ako i deťom, ktoré vyjadrili svoju radosť a vďaku za pekné zážitky. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu a vzájomnú podporu pri netradičných a tvorivých podujatiach Kysuckého rozprávkového kráľovstva.

 

Mgr.Miroslava Barancová

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby