kysuce kaplnka

Umelec Ing. Stanislav Mikovčák svojimi dielami prispel k Vianociam v talianskom Ríme

stanislav mikovcak mKovové sny vo večnom meste. Po roku opäť vystavuje na Vianoce vo svetovej metropole. Rodák z Čadce Ing. Stanislav Mikovčák predstavuje svoje diela vo „večnom meste“ Ríme.

Výstava jeho kovových a drevených plastík pod názvom „ Sogni metallici“ /„Kovové sny“/ bola slávnostne otvorená 16. novembra 2017 na vernisáži v priestoroch Slovenského inštitútu v Ríme. Otvoril ju riaditeľ inštitútu Peter Dvorský za účasti veľvyslanca SR v Talianskej republike, Maltskej republike a Sanmarinskej republike so sídlom v Ríme Jána Šotha. V ďalšej časti vernisáže sa predstavila slovenská huslistka Emma Tarkay, ktorú na klavíri sprevádzala Iveta Sabová. Diela Stanislava Mikovčáka si budú môcť návštevníci pozrieť do polovice januára 2018. Autora sme sa v predvianočnom čase opýtali nielen na Vianoce v Ríme, ale aj na jeho osobné Vianoce...

 

+ Vystavovať v Ríme, nebol to len sen v tomto predvianočnom očakávaní? - Bola to krásna skutočnosť. V Ríme som predstavil vyše šesťdesiat svojich plastík a strávil som tam asi týždeň. Najskôr som pomáhal pri inštalácii, potom bola slávnostná vernisáž a nato sme sa s manželkou niekoľko dní túlali po meste. V Slovenskom inštitúte som dostal k dispozícii tri pomerne veľké miestnosti s klasickými vysokými stropmi. Do výberu mojich plastík som zaradil aj diela s aktuálnou tematikou, napríklad Posledná večera, Betlehem, Ukrižovanie a podobne.

 

+ Už si zaznamenal nejaký ohlas od verejnosti, prípadne kritiky? - Prvé ohlasy boli jednoznačne pozitívne, čo ma , samozrejme, potešilo. V renomovanom talianskom umeleckom časopise sa kritika vyjadrila priaznivo o mojich dielach. Šlo o to, že dnes je hlavným problémom umenia a umelcov, ktorí tvoria, respektíve sa predstavujú na výstavách, aby sa niečo neopakovalo, prípadne nekopírovalo, pretože zjednodušene sa hovorí, že „všetko tu už bolo.“ Svoje sochy robím z nájdených materiálov v starých opustených domoch, prípadne staviskách, kde nachádzam veľa rôznych kovových, prípadne aj drevených prvkov pre moje nápady. Snažím sa zistiť a vypátrať históriu domov a život ľudí, ktorí v nich bývali. Chcem svojou formou predstaviť príbehy ľudí, ktorí tam vyrastali a žili. Mnohí v nich prežili celý svoj život – od narodenia až do smrti. Práve to sa tamojším kritikom ale aj publiku páčilo, pretože tieto príbehy sú ojedinelé a neopakovateľné. Tieto domy a stavby už majú svoj život za sebou...

 

+ Publikum teda porozumelo tvojej „kovovej reči?“ - Myslím, že áno, pretože Taliani sú už prostredím, v ktorom vyrastajú, obklopení umením, kultúrou, históriou a všetko toto je im veľmi blízke.

 

+ Ako si sa cítil počas voľných dní v Ríme? - Rím som ocenil hlavne z môjho profesionálneho pohľadu z hľadiska urbanistiky, architektúry ale aj umenia. Tradície a história je tam všade, v každej budove, v každom detaile okolo. Ľudia, ktorí sa tam narodili a žijú, sa už rodia s vkusom, vedia sa správať i obliekať a všetko to prenášajú do každodenného života. V skratke by som povedal, že Rím je úžasný.

 

+ Necítil si istú bázeň, prípadne obavy, vystavovať v takej metropole umenia? - Iste, tak trochu áno. Šiel som do prostredia umelcov, výtvarníkov...Obavy, lepšie povedané rešpekt som mal. Aj preto som sa snažil predstaviť aj nové diela z mojej tvorby. Tak trochu som bol aj v časovom strese, pretože po mojej vlaňajšej výstave v Moskve som si vybral tvorivú pauzu a hľadal, ako moju tvorbu posunúť dopredu... Moje diela vytváram pre radosť, pre dobrý pocit. Radšej urobím jednu sochu dobrú, ako tucet priemerných. Keď sa blížil termín výstavy, tak som sa v malom strese, ale zároveň aj s tvoirivým zápalom pustil do práce. Ale tá práca, to už bola radosť. Najťažšie bolo naškicovať príbehy, zosúladiť ich tak, aby moja tvorba mala spoločnú myšlienku... Tá vlastná práca v dielni, to už bola radosť...

 

+ Ako si vnímal Rím na tvojich spoločných prechádzkach? - Je iný pocit prísť do Ríma ako turista, zabezpečiť si ubytovanie a chodiť po známych pamiatkách. Do Ríma som prišiel na pozvanie vystavovať moje práce v galérii, v Slovenskom inštitúte, v ktorom svetu prezentujeme slovenskú kultúru a umenie. Som rád, že Rimania i Taliani ma prijali. Prijali sme pozvania na viacero stretnutí a tak sme videli mesto aj z inej strany, ako ho vidia turisti. Znamenalo to pre mňa veľmi veľa... Keď si človek predstaví ten antický Rím, ako cez mesto šli dejiny, ktorých stopy sú tam doslova na každom kroku. Už oddávna boli jeho obyvatelia obklopení umením, ktoré sa odtiaľ dostávalo do okolia i vzdialeného sveta, ba jeho dotyky zacítilo aj Slovensko. Navyše bolo cítiť príchod Vianoc. Hoci bol november a na naše pomery tam bolo pomerne teplo, výklady už boli vyzdobené a pripravené na Vianoce. Večer, keď sa rozsvietili vianočné stromčeky, ilúzia blížiacich sa sviatkov bola dokonalá. Mal som dobrý pocit, že aj moja výstava troškou prispela k vytvoreniu tejto sviatočnej atmosféry.

 

+ Čo pre teba znamenajú Vianoce? - Je to jeden z najkrajších sviatkov v roku. Vianoce sa pokúšam prežívať naplno aj so svojou rodinou a blízkymi. Teším sa a snažím sa už viac rokov vracať k našim tradíciám a zvykom. Každý rok napríklad s rodinou robíme vianočné oblátky starou pôvodnou technológiou. Vonku som našiel vyhodené staré historické kliešte na pečenie vianočných oblátok. Vyčistil som ich a perfektne pečú. Nedávno som začal chovať včely. Podľa starých zvykov tretinu medu som vrátil včelám, tretinu som nechal priateľom a pre rodinu a z tretej tretiny som spravil medovinu. Dúfam, že ju budem stáčať ešte pred Vianocami. V tomto čase zvyknem údiť mäso a ryby. Pomáhajú mi pritom priatelia, kde sa stretneme a pohovoríme o tom, čo nám dal práve sa končiaci rok. Tak ako každý víkend, chystáme sa s rodinou piecť vlastný chlieb. Snažím sa čo najviac vrátiť sa k osvedčeným zvykom našich predkov a naučiť to aj mojich synov.

 

Zhováral sa: Ladislav Paštrnák

Snímky: archív S. M.

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby