kysuce kaplnka

Ondrej 4. /Zimka/ vystavuje v Galérii Čadca v Mestskom dome

ondrej zimka mV rodnom hniezde – o svete a o ľuďoch. Galéria Čadca ponúka v týchto dňoch verejnosti už svoju 22. výstavu.

V piatok – 24. novembra 2017 sa uskutočnila slávnostná vernisáž výstavy sochára Ondreja 4. /Zimku/ nazvaná V rodnom hniezde. Početných hostí na vernisáži privítala lektorka Galérie Čadca Veronika Jurgová. Potom sa hosťom prihovoril zástupca primátora mesta Čadca a poslanec ŽSK Dr. Jaroslav Velička. Tvorbu autora i aktuálnu výstavu priblížila kurátorka Mgr. Katarína Šulganová: - „ Ondrej4. /Zimka/, hoci a narodil a vyrastal v Bratislave, má hlboké a pevné korene na Kysuciach. Tu sa narodili jeho pradedo, dedo i otec – nám všetkým dobre známy maliar a ilustrátor Ondrej Zimka, ktorý sa v tomto roku dožil krásneho životného jubilea – 80 rokov.

 

Veľmi dobre poznáme aj Ondrejovu matku, Milku Zimkovú, vynikajúcu a osobitú herečku, prozaičku netradičnej slovesnosti a odvážnu scenáristku. Viackrát poctila svojou návštevou aj Čadcu, kde uviedla svoje skvelé monodrámy. Malý Ondrej tak už pri svojom príchode na svet (28. 8. 1975) dostal od Sudičiek mnohé dary. Nielen veľkú dávku talentu, ale aj výnimočné umelecké rodinné zázemie, kde umenie a tvorba sú nielen vytvárané ale aj cítené a ctené. Vo svojich rodičoch mal skvelých učiteľov. Otec v ňom zakotvil úctu k všeľudských filozofickým hodnotám a matka dala synovi do vienka najmä osudovú živočíšnosť a intelektuálnu nekonvenčnosť.

 

Všetky tieto dary zúročil aj počas štúdií a s pokorou a skromnosť jemu vlastnou pretavil do svojej tvorby. V roku 1999 absolvoval štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, v ateliéri prof. Jozefa Jankoviča a v roku 1997 aj na University of Newcastle u prof. Henryho Burtona. Jeho tvorbu ovplyvnil aj popredný slovenský sochár Andrej Rudavský, práve v jeho ateliéri vytváral svoje prvé sochy. Od roku 1998 tvoril s priateľmi sochármi Martinom Palom a Stanislavom Kičom v ateliéri Tri kamene v Stupave. V roku 2007 absolvoval tvorivý pobyt v Paríži.

 

Ondrej 4. Je mimoriadne aktívnym umelcom - vystavuje na samostatných i kolektívnych výstavách, zúčastňuje sa tvorivých sympózií a projektov doma i v zahraničí. Svoje diela odlieva najmä z bronzu či ocele, rád pracuje s kameňom, drevom i ďalšími materiálmi. Od roku 2009 sa na podnet otca venuje aj maliarskej tvorbe. Jeho výtvarný jazyk je jedinečný – často ironicky, humorný, s veľkou dávkou zveličenia, ale vždy v sebe nesie prenikavú myšlienku a jasné logické zameranie. Ťažké témy spracováva s ľahkosťou a samozrejmosťou. Diváka prizýva k zamysleniu, s jemným úsmevom premýšľať nad tým, ako žijeme a kde je naše miesto.

 

Nebojí sa ukázať dnešnú spoločnosť, jej neduhy a hrozby, falošné pozlátka, sebaklamy. Nerobí to nejakým mentorským spôsobom, naopak – je veľmi hravý a vtipný. Bravúrne mení myšlienku na hmotu, zrozumiteľne, jedinečne a čitateľne zároveň. Veciam dôverne známym dáva druhotné významy, vytvára nové básnické metafory a posolstvá. Ondrej 4. sa aktívne venuje aj monumentálnej tvorbe. Na Kysuciach jeho originálne veľkorozmerné sochy nájdete napr. v exteriéroch Turzovky či Starej Bystrice. Donedávna stála pri vstupe do Oščadnice jeho monumentálna socha Bezstarostného jazdca.

 

Pre Čadcu vytvoril sochu Podvodný tvor, ktorá je súčasťou fontány na Palárikovom námestí v Čadci. Výstavou v Galérii Čadca nám odkrýva svoje rodné hniezdo, všetko, čo ho teší, čo ho inšpiruje, nad čím premýšľa, čo ho nadchýna i čo ho hnevá. Zhmotňuje svoje vízie a predstavy o svete a ľuďoch, ktorí ho tvoria. Nájdeme tu diela, ktorá vytvoril v minulosti i diela celkom nové, dosiaľ nevystavené. Výstava je akoby poskladaná z niekoľkých tém, ktoré autor uvádza aj krátkym výstižným textom.“

 

Pripravil: -LP-

Snímky: autor

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby