kysuce kaplnka

Projekt Kysuckého múzea predstavený na Európskej noci výskumníkov

projekt muzea mUplynulý piatok dňa 29. 9. 2017 patril na Slovensku vede a výskumníkom.

V rámci podujatia Európska noc výskumníkov sa v rozličných mestách Slovenska stretli pracovníci z rôznych vedeckých odborov pôsobiaci na renomovaných vedeckých inštitúciách, aby verejnosti populárnou formou predstavili svoju prácu a spropagovali tak svoju vedeckú činnosť.

 

K miestam konania tejto akcie patrila i Banská Bystrica, kde v priestoroch obchodného centra Európa odzneli desiatky vedeckých prednášok a prezentácií. Medzi nimi i približne hodinový príspevok venovaný jednej z našich najvýznamnejších osobností, učencovi a osvieteneckému polyhistorovi Matejovi Belovi, ktorý predniesol slovenský historik a klasický filológ Mgr. Imrich Nagy, PhD. z katedry histórie FF Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Vo svojej prednáške sa venoval najmä predstaveniu Belovej osobnosti a prínosu jeho mnohostrannej vedeckej činnosti.

 

V záverečnej časti príspevku sa zameral na aktuálnu situáciu v prezentácii a sprístupňovaní Belovho diela verejnosti. V tejto súvislosti doktor Nagy vysoko vyzdvihol vydavateľskú činnosť Kysuckého múzea pri realizácii projektu Vedomosti Mateja Bela. V rámci nej múzeum od roku 2013 organizačne zastrešuje preklady a vydania jednotlivých častí najvýznamnejšieho Belovho diela Historicko-Zemepisné Vedomosti o novovekom Uhorsku, v ktorom Matej Bel opísal všetky stolice vtedajšieho Uhorska. V edícii Zlatý fond Kysuckého múzea sa doposiaľ podarilo vydať opisy 4 uhorských stolíc − Trenčianskej, Liptovskej, Oravskej a Turčianskej, na území ktorých sa dnes rozprestiera Žilinský kraj.

 

K uvedeným zväzkom koncom tohto roka pribudne nový zväzok. Tentoraz pôjde o vydanie Vedomostí Zvolenskej stolice, ktorá patrila k najvýznamnejším administratívnym celkom Slovenska. Zároveň išlo o Belov rodný kraj, ktorý dobre poznal a ktorého opis sa vďaka tomu vyznačuje vysokou výpovednou hodnotou. Pozitívne ohlasy na edičnú činnosť Kysuckého múzea nás nepochybne tešia. Pevne veríme, že ocenenie na tak významnom podujatí akým je Európska noc výskumníkom, prispeje k lepšej propagácii a pochopeniu múzejnej edičnej činnosti posúvajúcej úroveň poznania slovenskej historiografie.

 

Mgr. Martin Turóci, PhD.

Kysucké múzeum v Čadci

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby