kysuce kaplnka

Folklórna skupina Vrabčiar oslavovala 40. výročie

skupina vrabciar mZa účasti primátora mesta Jozefa Grapu, riaditeľa ÚPSVAR Čadca Jozefa Cecha a riaditeľky Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci Silvie Petrekovej sa v piatok dňa 29. septembra 2017 konal v Dome kultúry v Krásne nad Kysucou slávnostný koncert, ktorým si pripomenuli 40. výročia založenia folklórnej skupiny VRABČIAR.

 

Moderátorka podujatia Zuzana Zuzčáková Gacíková v jednotlivých vstupoch priblížila prítomným históriu Folklórnej skupiny. Zdôraznila, že ju založili milovníci folklóru v roku 1977 a jej vedúcim sa stal MUDr. Marián Paučik, ktorý mal bohaté skúsenosti z tejto oblasti a Folklórnu skupinu viedol až do roku 1994. Svoju premiéru mala už v tom roku na Folklórnom festivale v Ochodnici a v priebehu 40 rokov absolvovala desiatky koncertov a vystúpení na kultúrnych podujatiach a festivaloch. V roku 1994 sa novým vedúcim stal Milan Kasaj, ktorý spieval a hral na píšťalku. Pri slávnostnom vyhlásení Krásna nad Kysucou za mesto Folklórna skupina Vrabčiar sa prezentovala pásmom Odchod do Ameriky.

 

Skupina sa postupne rozrastala aj o mužov, ktorí sú súčasťou Vrabčiara. V súčasnosti už folklóristov vedie Viera Korhelíková a v slávnostnom programe sa divákom predstavila jubilantka tým najlepším zo svojho repertoáru. Pozdraviť jubilanta prišli aj jej hostia, Detský folklórny súbor Drevárik, Folklórna skupina Zborovanka zo susedného Zborova nad Bystricou, Detská folklórna skupina Sedmohlások, Vokálna spevácka skupina Krásňanka, Heligonkári Jarky Jelinkovej, sólistka Zuzana Zuzčáková Gacíková, Vladimír Riečičiar, Milan Kasaj, Viera Korhelíková a Petra Vaňovcová.

 

Medzi gratulantmi nemohol chýbať ani bard kysuckého folklóru Pavol Kužma, ktorý so svojou manželkou Amáliou Kužmovou vzdávajú hold tradíciám a zvykom nášho kultúrneho dedičstva. Pri tejto príležitosti primátor mesta Jozef Grapa, riaditeľ Úradu práce, sociálnych veci a rodiny Jozef Cech a riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci, Silvia Petreková ocenili členov folklórnej skupiny Vrabčiar a odovzdali im Ďakovné listy. Hostia vyzdvihli a poďakovali všetkým za ich aktívne pôsobenie a zároveň udržiavanie a šírenie tradícií v oblasti kysuckého folklóru a popriali im do ďalších rokov veľa úspechov a chuti v pokračovaní v ich nenahraditeľnej práci.

 

Mgr. Milan Čimbora

Snímky: Autor

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby