jar kysuce 2016

Počas hodov v Makove si každý prišiel na svoje

hody makov mRok preletel ako voda a v Makove sa opäť hodovalo. Posledný júnový týždeň sa to podujatiami len tak hemžilo a takmer každý si prišiel na svoje.

V utorok 27. júna sa v sále DK predviedli makovskí klaviristi. Chlapci a dievčatá - absolventi ZUŠ Čadca publikum potešili krásne prevedenými skladbami. Radosť zo svojich ratolesti mali nie len rodičia a starí rodičia, ale i pani učiteľka hudby Katka Lučanová. V stredu Neinvestičný fond Makové zrnká a Obec Makov zorganizovali tradičný pochod k prameňu rieky Kysuca. V tomto roku sa po prvýkrát konal v inom čase. Vyše 20 účastníkov sa ku prameňu vydalo z Pindule o 19.00 hod. Počasie im prialo aj nálada bolo skvelá. Účastníci dostali pamätné listy a zapísali sa do vrcholovej knihy. Sucho spôsobilo, že voda z prameňa nevytekala a tak sa výprava osviežila až na Chate Makov.

 

Radosť z pohybu, spoločného stretnutia, ale i zo zážitkov si odnášal každý. Deti sa však najviac potešili šanteniu po tme a neskorému návratu domov. Vo štvrtok 29. júna mal sviatok sv. Peter a Pavol, patróni nášho kostola. Pri tejto príležitosti bola odslúžená slávnostná omša Te Deum za účasti všetkých žiakov a pedagógov našej Základnej a materskej školy v Makove. Predpoludním sa ešte predškoláci pekným programom rozlúčili so svojimi mladšími kamarátmi a pani učiteľkami. Na dvere zaklopali očakávané prázdniny. V kalendári bol piatok - posledný júnový deň. Makovská ZŠ bilancovala výsledky uplynulého roka, odmenila najúspešnejších žiakov a rozlúčkový program deviatakov urobil bodku za šk. rokom 2016/2017.

 

Piatkový podvečer sa niesol vo sviatočnom duchu. Vernisáž výstavy Kysuckých krojov Sedemdesiat sukieň mala, prilákala do sobášnej siene Obecného úradu milovníkov ľudového umenia a kultúry. Výstavu v spolupráci s Obcou Makov pripravilo Kysucké múzeum v Čadci v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK. Sobotné dopoludnie patrilo športu a dobrému jedlu. Na ihrisku v Čiernom sa stretli futbalové družstvá aj dvojice súťažiace v plážovom volejbale O pohár starostu obce. K tomu všetkému dobrá nálada a fajnové gulášiky. Popoludní sa pred obecným úradom rozozneli heligónky z rôznych kútov Slovenska. Vyše štyridsať hráčov na tento obľúbený nástroj bavilo publikom až do večera.

 

Napriek upršanému počasiu nestratila hodová nedeľa na svojom čare a prilákal množstvo ľudí. Tradíciu pečenia makových koláčov započala MOMatice slovenskej a už roky sa teší veľkej obľube. O tom svedčí aj fakt, že rôzne druhy makových koláčov a frgálov zmiznú z predajných pultov ako prvé. Matičiari tento rok prekvapili parádnymi makovníkmi z ktorých vytvorili nápis MAKOV, ako i makovníkom, ktorý dosahoval rekordnú dĺžku 3m. Na svoje si prišli aj milovníci guláša. Poľovníci opäť navarili ten svoj - výborný zverinový a nechýbali ani chutné grilované klobásky, mäsko, pivo či medovina. Nedeľný program bol naozaj pestrý. Takpovediac z každého rožka troška. V areáli školy bola inštalovaná výstava poľnej nemocnice.

 

K nahliadnutiu bola aj výzbroj a výstroj vojaka 2. sv. vojny. Taktiež bola sprístupnená výstava krojov v obradnej sieni OÚ. Kultúrny program začal predpoludním. Otvorila ho Dychová hudba Považanka z Považskej bystrice. Známe melódie a piesne rozospievali publikum, ktoré sa presvedčilo o tom, že Považanka - to je hudba veselá ! FS Rovňan z Veľkého Rovného predstavil svoju tanečnú, hudobnú i spevácku zložku. Ich tanec rozohnal aj ťažké šedé mračná, spoza ktorých vykuklo slniečko. Po nich prišli na rad rozkošné malé MAŽORETKY a začínajúca makovská rocková kapela GRAPA. Všetci sa už netrpezlivo tešili na hlavných hostí . Boli nimi známy slovenský spevák Robo Kazík a herečka, moderátorka a speváčka Gizka Oňová. Takmer dvojhodinový koncert repeťáckych hitov spravil absolútnu bodku za tohtoročnými hodami v Makove.

 

Helena Pajerová

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby