kysuce kaplnka

V Kysuckej knižnici sa uskutočnila súťaž v prednese slovenských povestí „Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského“

kk mPriestory Kysuckej knižnice v Čadci zaplnili v stredu 20. januára 2016 žiaci a učitelia z celého okresu Čadca, aby predviedli svoj recitačný talent v okresnom kole celoslovenskej súťaže Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského. Otec myšlienky a zakladateľ súťaže v Šali MUDr. Svetozár Hikkel sa pri jej zrode v roku 1991 vyjadril:

„Týmto všetkým budú vzývať skvosty našich starých otcov, materí, aby sa zas utvrdila láska k vlasti, domovine, k tomu peknému, čo v nás tleje, až neraz sa duša v rozprávke rozochveje...“

Centrum voľného času (ďalej len „CVČ“) v spolupráci s Kysuckou knižnicou v Čadci (ďalej len „KK“) v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravili už 23. ročník súťaže, ktorá rozvíja čitateľské, pamäťové, komunikačné a recitačné schopností detí. Zároveň upevňuje ich vzťah k literatúre a hodnotám slovesného umenia našich predkov, ktoré ukrývajú povesti a legendy – poklady našej ľudovej slovesnosti.

V okresnom kole súťažilo 35 žiakov vo veku od 8 do 15 rokov, ktorí boli rozdelení do troch vekových kategórií. Výkony žiakov hodnotila porota zostavená z pedagógov základných škôl a pracovníčok knižnice. Súťaž prebiehala súčasne v prednáškovej miestnosti, študovni kysuckých literátov a rozprávkovej miestnosti knižnice. Po odznení všetkých súťažných príspevkov a prestávke s malým občerstvením už všetci netrpezlivo čakali na konečné výsledky a verdikt porotcov. Členovia poroty jednotlivých súťažných kategórií stručne zhodnotili priebeh súťaže a vystúpenia jednotlivcov. Zhodne konštatovali, že bolo ťažké vybrať iba troch ocenených, nakoľko by si cenu zaslúžilo viac žiakov, než umožňujú stanovené pravidlá. Všetkých súťažiacich i pedagógov, ktorí žiakov pripravovali, by sme chceli pochváliť za kvalitné výkony a aktívnu účasť v súťaži. Zástupcovia organizátorov Radoslav Nekoranec z CVČ a Helena Pagáčová z KK slávnostne ocenili víťazov 23. ročníka súťaže a odovzdali úspešným žiakom knižné odmeny a diplomy. Žiaci, ktorí sa v jednotlivých kategóriách umiestnili na prvých miestach postúpia do krajského kola súťaže, kde budú reprezentovať okres Čadca. Blahoželáme všetkým víťazom, prajeme veľa úspechov v krajskej súťaži, veríme v priaznivé výsledky a postup do celoslovenského kola.

Víťazi okresného kola:

I. kategória:
1. Ema Riečičiarová - ZŠ Nová Bystrica
2. Ella Balková - ZŠ Oščadnica
3. Alexandra Rajteková - ZŠ Krásno nad Kysucou
II. kategória:
1. Ľudmila Kvašňovská - ZŠ Staškov
2. Denisa Mlkvíková - ZŠ Vyšný Kelčov
3. Simona Najdeková - ZŠ Čierne - Ústredie
III. kategória:
1. Sabina Kretíková - ZŠ Oščadnica - Ústredie
2. Pavlína Smiešková - ZŠ Vysoká nad Kysucou
3. Klaudia Čimborová - ZŠ Krásno nad Kysucou
V kategórií najlepší Čadčan sa najlepšie umiestnili tieto súťažiace.
II. kategória:
Simona Trlíková - ZŠ Čadca - Rázusova
III. kategória:
Petra Kučáková - ZŠ Čadca - Podzávoz


KK

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby