kysuce kaplnka

Opäť sme sa stretli pri riečnickom kostole

stretnutie riecnica mOd vysťahovania Riečnice pomaly uplynie už 30 rokov. Ľudia zanechali svoje pozemky, domy, aby sa tu mohla vybudovať nádrž na pitnú vodu, našli si nové bydliská, sú roztrúsení takmer po celom Slovensku i v ČR.
Dnes môžeme doceniť význam priehrady pri zmene klimatických podmienok, keď pramene vysýchajú a tok vody v riekach sa zmenšuje. Nám na Kysuciach vďaka priehrade voda doma nechýba. Obyvatelia vysťahovaných obcí nezabudli ani po dlhej dobe na svoje rodisko , na svoju rodnú hrudu a každý rok sa pravidelne stretávajú pri riečnickom kostole. Naposledy to bolo v júli v tomto roku, keď sa zišli v hojnom počte. V jednotlivých osadách pribúdajú nielen pamätné tabule, ale i kríže. Uplynuli 2 mesiace od veľkého stretnutia v Riečnici , no tí „skalní“ – Danihelovci, Balačinovci, Cingelovci, Buchovci, Belkovci, Judákovci, Slivkovci, Krchovci, Kotvasovci.....sa opäť zišli na záver leta, aby neporušili tradíciu stretávania sa Riečničanov z príležitosti slávenia hodov na Sviatok Narodenia Panny Márie, aby si oživili a prehĺbili vzájomné vzťahy , navštívili miesta svojich pôvodných bydlísk, stúpili na rodnú hrudu, zaspomínali a potom sa všetci spoločne zabavili pri ohni spevom a hudbou.

Sobota 29. august bol tým vydareným dňom plný slnka, tepla, príjemnej pohody. Stretnutie začalo modlitbou v kostole, ktorý najprv upratali šikovné ruky rodiny Danihelových. Ostal po celý deň otvorený , ľudia vchádzali dnu a určite venovali modlitbu i za tých, ktorí tu kedysi žili, chodili po týchto miestach, no dnes už nie sú medzi nami, ale veríme, že “zhora“ sledujú naše kroky . Každý si v tento deň prišiel na svoje. Niektorí sa rozbehli na Židoveň pozrieť nový kríž, ktorý bol vysvätený biskupom Mons. Viliamom Judákom na poslednom stretnutí. Jedna skupina si zvolila turistickú vychádzku do najvyššie položenej osady Kýčierky okolo Chvastekovcov , Holešovcov a Gabajky. Tu prebýval všetkým nám známy veľký gazda a bača Alojz Kováč zvaný Bubák. Dnes túto osadu pripomínajú len mohutné lipy a ďalšie listnáče, ktoré boli svedkami života na tomto vzdialenom a odľahlom mieste. Hore na vrchole sme si vychutnávali pohľady na všetky svetové strany, obdivovali sviežosť a krásnu zeleň, bohaté ihličnany obsypané šuškami a zhliadli sme i zrkadliace sa priehradné vody.

Dobrá správa , cestou sme našli zopár hríbov, nech už len zaprší , určite sa ich objaví viac. Pri poľovníckom domčeku to vrelo celý deň do neskorého večera. Tu sa opekalo, ponúkali sa rôzne napečené dobroty a takmer bez prestávky sa hralo a spievalo . Predviedli sa viaceré riečnicke hudobné talenty. Vôkol v tieni posedávali skupinky, ktoré diskutovali a spomínali na staré časy. Pomaly sa prikrádal večer, pred kostolom sa ukázalo svetlo horiacich sviečok, niektorí odchádzali domov, iní sa chystali prežiť noc v Riečnici pod hviezdnou oblohou. Návšteva Riečnice bola spojená na druhý deň aj s účasťou na nedeľnej sv. omši v Novej Bystrici a slávnostnej vysviacke kaplnky sv. Lazára, ktorú posvätil kardinál Mons. Dominik Duka z Prahy a biskup Tomáš Galis. Myslím si, že všetci zúčastnení boli spokojní, odnášali si domov krásne spomienky z vydareného letného dňa v svojom rodnom kraji.
Angela Slivková

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby