zima kysuce2

Beh na Husárik ovládol pretekár zo Žiliny Andrej Paulen

beh husarik mCelkovo sa na štart 11. ročníka postavilo vyše 100 pretekárov.

Klub Kysuckého maratónu Čadca, mesto Čadca, horský hotel Husárik, Mestský podnik služieb Čadca a Mestská polícia Čadca pripravili dňa 17. novembra pre vyznávačov behu do vrchu pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva 11. ročník Behu na Husárik – o Pohár primátora mesta Čadca. Trať v dĺžke 4 kmviedla členitým terénom s prevýšením 290 metrov. Tohtoročného behu sa po prvý raz zúčastnili aj bežci z partnerského mesta Toruň (Poľsko) pod vedením maratónca – veterána Jána Majewského. Na štart nastúpilo spolu vyše sto pretekárov v štyroch mužských, troch ženských a dvoch juniorských kategóriách.

Po štarte sa vytvorila skupina troch pretekárov, v ktorej bol Andrej Paulen, Tomáš Lichý a Patrik Rehák. Vedúca trojica postupne zvyšovala svoj náskok a pred hlavným poľom si ho udržala až do cieľa. Približne 300 metrov pred cieľom zvýšil tempo Paulen a bezpečne zvíťazil v čase 14 minút 53 sekúnd. Tento čas však nestačil na prekonanie traťového rekordu, chýbalo mu desať sekúnd. Tomáš Lichý zaostal za víťazom len o 11 sekúnd. Víťaz 11. ročníka Andrej Paulen bol po pretekoch veľmi spokojný. „Zúčastnil som sa tu po tretíkrát. Tento rok to bolo super. Výhodou bolo, že prišiel Tomáš Lichý, takže sme sa navzájom potiahli.

Podaril sa aj dobrý čas a v prvej polovici bežal s nami aj Čadčan Patrik Rehák. S výkonom som spokojný. Za najťažší úsek považujem na tejto trati záver pretekov, bolo to ťažké, a preto mám aj tieto preteky rád. Podmienky boli tiež ideálne, len ma mrzí, že rekord nepadol, chýbalo približne desať sekúnd. Nevadí, možno sa ho podarí zdolať nabudúce.“ Na treťom mieste v absolútnom poradí skončil Patrik Rehák z Čadce, ktorý zabehol trať za 16 minút 3 sekundy. „Trať bola dosť ťažká, ale bežalo sa mi fajn. Beh v tomto členitom teréne je zaujímavý, táto trať je super.

Na konci mi už ubúdali sily, ten záverečný kopec je ťažký.“ Ďalší Čadčan Ján Jurčík skončil v mužskej kategórii nad 40 rokov na bronzovom stupienku. Ako uviedol, špecializuje sa na behy do vrchu, takže prevýšenie mu nerobilo problémy. „Boli to moje posledné preteky v tejto pre mňa úspešnej sezóne, čo je výborné zavŕšenie aj napriek tomu, že v poslednom týždni ma kvárili zdravotné problémy. Moc som si neveril, ale vyšlo to, forma vydržala.“ V kategórii žien si prvenstvo odniesla Radka Prívarová z Čadce, ktorá 4-kilometrovú trať zdolala v čase 19 minút 3 sekundy. „Dnes sa mi bežalo výborne. Nepršalo, takže celkovo vládne veľká spokojnosť.

Pre mňa nebol žiadny úsek ťažký, bežalo sa mi dobre od štartu do cieľa. Ale predsa tých pár metrov do cieľa je najťažších, je tam veľké stúpanie, ale dobre to vyšlo.“ Víťazov dekoroval a ceny odovzdával zástupca primátora Čadce František Prívara. Ocenili aj najstaršieho bežca, ktorým bol 82-ročný Jaroslav Gaman z Havířova a najmladšiu bežkyňu, 12-ročnú Annu Balážovú z Ostravy. Víťaz 11. ročníka si za prvenstvo prevzal z rúk zástupcu primátora aj Pohár primátora Čadce. Veľmi spokojný s priebehom behu bol aj predseda organizačného výboru Milan Pollák. Netajil sa tým, že organizácia tohto podujatia klapala ako dobre namazaný stroj.

„Vyšlo nám počasie, prišlo vyše sto pretekárov vrátane mládežníkov. Beží sa pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva, a tak ma účasť mladých bežcov veľmi teší. V jednotlivých kategóriách boli vynikajúce výsledky. Traťový rekord, ktorý drží Jozef Urban z Košíc, nebol prekonaný, aj keď mal na mále. Zabehnúť pod 15 minút do kopca 4 kilometre je vynikajúci výsledok. Chcem poďakovať všetkým spoluorganizátorom, najmä vedeniu mesta Čadca, vedeniu horského hotela Husárik, sponzorom, ktorí prispeli vecnými cenami na toto športové podujatie. Ešte raz veľká vďaka a verím, že sa tu uvidíme aj o rok.“

Výsledky 11. ročníka:

Muži do 40 rokov: 1. Andrej Paulen, Žilina, 0:14:53, 2. Tomáš Lichý, Jablunkov, 0:15:04, 3. Patrik Rehák, AK Čadca,0:16:03.

Muži nad 40 rokov: 1. Zdeno Koleda, ŠKP Žilina, 0:16:27, 2. Michal Kašjak finecorunning team,0:17:34, 3. Ján Jurčík, KKM Čadca, 0:17:34.

Muži nad 50 rokov: 1. Ladislav Sventek, Goral marathon team, 0:17:37, 2. Ján Ružbarský, AK Žilina, 0:17:44, 3. Miroslav Dziergas, Zywiec, 0:18:51.

Muži nad 60 rokov: 1. Pavol Jankech, Trenčín, 0:20:07, 2. Tadeusz Jasek, Poľsko, 0:20:31, 3. Karol Miček, CYS Žilina, 0:21:02.

Ženy do 40 rokov: 1. Radka Prívarová, Čadca, 0:19:03, 2. Eva Galaczová, Jablunkov, 0:19:11, 3. Adela Esentierová, Ostrava,0:19:50.

Ženy nad 40 rokov: 1. Margita Kirkpatrick, Goral marathon team, 0:21:09, 2. Alena Pawlusová, Žabka Čadca, 0:22:36, 3. Alina Podbielska, Toruň,0:23:59.

Ženy nad 50 rokov: 1. Janka Ivaničová, KKM Čadca, 0:25:54, 2. Alena Siptáková, Žilina, 0:26:44, 3. Danica Takáčová, AK Čadca, 0:27:54, 4. Božka Polláková, KKM Čadca, 0:30:22.

Juniori do 18 rokov: 1. Jakub Konderla, Jablunkov, 0:18:17, 2. Pavol Baraňák, TJ Slovan Skalité, 0: 19:05, 3. Tomáš Pytel, Žabka Čadca, 0:19:52.

Juniorky do 18 rokov: 1. Michaela Šimurdová, Jablunkov, 0:21:39, 2. Aneta Krajíčková, Hlboké nadVáhom, 0:24:05, 3. Anna Balážová, Ostrava, 0:24:09.