jar kysuce 2016

Traťový rekord na Čadčianskej desiatke nepadol

tratovy rekord mPohár prednostu Okresného úradu v Čadci si vybojoval Lukáš Prívara.

Za účasti prednostu Okresného úradu v Čadci Petra Šimčiska, primátora Čadce Milana Guru, poslanca ŽSK Jozefa Cecha a ďalších hosti sa v nedeľu 9. apríla uskutočnil 23. ročník Čadčianskej desiatky - O Pohár prednostu okresného úradu. Na štart v štyroch mužských, troch ženských a dvoch juniorských kategóriách sa postavilo 80 vytrvalcov z Čiech, Poľska a Slovenska.

Muži v členitom horskom teréne absolvovali desať kilometrov a ženy 3,6 kilometra. Z mužov bol najrýchlejší Lukáš Prívara z Kysuckého Nového Mesta, ktorý desať kilometrovú trať zdolal za 35 minút a 15 sekúnd. V cieli pre týždenník Kysuce povedal. „Bežalo sa mi celkom dobre. Behávam za Kysucké Nové Mesto, pôvodom som Čadčan, ale v tomto ročníku to bola moja premiéra, ktorá sa vydarila a tak môžem vyjadriť len a len spokojnosť. Teší ma, že som zvíťazil na domácej pôde.“ Druhý v celkovom poradí skončil Ladislav Sventek, ktorý časom 37 minút 16 sekúnd vyhral mužskú kategóriu nad 50 rokov. „Skončil som v celkovom poradí druhý, ale vyhral svoju kategóriu nad 50 rokov. Lepšie to už nemohlo byť, pretože Lukáš Prívara je vybehaný a o 30 rokov mladší odo mňa. Ja som tesne pred pretekom pricestoval z Krakowa, v sobotu som absolvoval ťažký závod Sparťana, kde som bojoval o víťazstvo. Takže viac som od tohto nehu naozaj nemohol čakať.“ Zo žien na 3,6 kilometrovej trati dominovala Adela Esentierová z Ostravy časom 14 minút 22 sekúnd. Ako druhá a zároveň najlepšia slovenská bežkyňa skončila Dominika Vanáková z Rajca, ktorá dosiahla čas 16 minút 2 sekundy.

Po dobehnutí do cieľa sa s nami podelila so svojimi pocitmi z trate. „Za príjemného počasia sa mi bežalo dobre. Prekvapila ma vzdialenosť, pretože organizátori ju skrátili a bolo to veľmi rýchle a pomerne krátke. Zvládla som to nad moje očakávania. Zišlo sa nás v hojnom počte, čo sa týka žien, myslím, že som si aj dobre zabehla, ale na prvú pretekárku mi už nestačili sily. Trať bola síce s kamienkami, ale veľmi dobrá, nebola blatistá aj napriek dažďovému počasiu v predchádzajúcich dňoch“. Najstaršou bežkyňou na Čadčianskej desiatke bola vyše 80-ročná Mária Marcibálová z Čadce, ktorá preťala cieľovú pásku v čase 25 minút 18 sekúnd. „Dnes sa mi bežalo výborne, lebo som sa vystrábila z chorôb a bolo ideálne počasie. Škoda, že nemám svoju kategóriu, a tak pretekám so ženami mladšími o 30 rokov. Úsek bol krátky, takže nejaká kríza nehrozila. Toto je krásna trať, nie náročná a myslím, že všetkým sa dobre bežalo.“ Už 23. ročník populárneho behu si nenechal ujsť ani čadčiansky primátor Milan Gura, ktorý nešetril chválou na hlavných organizátorov: „„V prvom rade som rád, že vyšlo počasie a bežci tak mali výborné podmienky na prekonávanie svojich vlastných rekordov. V nedeľu to bol už 23. ročník tohto populárneho bežeckého podujatia, čo jasne dokumentuje tradíciu tohto behu, za čo patrí obrovská vďaka najmä organizátorom.

Ja, samozrejme, budem tieto športové aktivity i naďalej podporovať tak, ako tomu bolo aj doteraz. Žiaľ, rekord nebol prekonaný, verím, že sa to vytrvalcom, ktorí k nám zavítajú takto o rok, podarí nabudúce.“ Slovo dostal aj prednosta Okresného úradu v Čadci Peter Šimčisko, ktorý bol s priebehom športového podujatia nadmieru spokojný. „Teší ma, že daždivé počasie ustúpilo a zavládlo slnečné, ktoré prialo pretekárom. Je tiež potešiteľné, že 23. ročník absolvovalo 80 pretekárov z troch štátov. Samozrejme, som rád, že tento 23. ročník nezaznamenal žiadny úraz.“ A, na záver sme vyspovedali hlavného organizátora Milana Polláka, ktorý si po skončení Čadčianskej desiatky vydýchol. „Myslím si, že tento ročník sa veľmi vydaril. Mal som obavu, čo sa týka počasia, pretože celý týždeň pršalo. Napokon vyšlo slniečko a terén bol veľmi dobrý. V tomto roku niektorí pretekári dali prednosť behu Bratislava – Devín a z toho dôvodu sme zaznamenali o niečo menej bežcov ako po iné roky. Pozitívom však bola vysoká účasť žien. Traťový rekord nebol prekonaný, ale bodovali domáci pretekári. Na záver by som aj touto cestou chcel poďakovať prednostovi Okresného úradu v Čadci Petrovi Šimčiskovi, mestu Čadca na čele s primátorom Milanom Gurom, riaditeľke Zariadenia pre seniorov a domova sociálnych služieb Žarec Eve Larišovej, ale aj všetkým spoluorganizátorom či sponzorom, bez ktorých by nebolo možné toto podujatie zorganizovať.“

Výsledky 23. ročníka

Muži do 40 rokov(10 km): 1. Lukáš Prívara, MKŠS Kysucké Nové Mesto, 0:3516, 2. Michal Kubány, Žilina, 0:39:14, 3. Ján Drahňák, Tatran Krásno, 0:41:04. Muži nad 40 rokov: 1. Ján Jurčík, KKM Čadca, 0:37:48, 2. Anton Kupka, KKM Čadca, 0:38:15, 3. Andrej Ponechal, Zástranie, 0:38:39. Muži nad 50 rokov: 1. Ladislav Sventek, Goral Marathon, 0:37:16, 2. Roman Baláž, Ostrava, 0:39:35, 3. Damian Szpak, Poľsko, 0:40:18. Muži nad 60 rokov: 1. Stanislav Sviták, Žilina, 0:47:18, 2. Jozef Majerík,KKMČadca, 0:47:33, 3. Ján Bucha,KKMČadca, 0:49:31. Ženy do 40 rokov (3,6 km) : 1. Adéla Esentierová, Ostrava, 0:14:22, 2. Dominika Vanáková, Maratón klub Rajec, 0:16:02, 3. Denisa Zemaníková, AK Čadca, 0:17:26. Ženy nad 40 rokov (3,6 km): 1. Margita Kirkpatrick, Goral Marathón, 0:16:14, 2. Alena Pawlusová, Žabka Čadca, 0:16:52, 3. Zuzana Sventeková, Čadca, 0:18:39. Ženy nad 50 rokov (3,6 km): Boguslawa Kupczak, Poľsko, 0:16:21, 2. Danica Takáčová, AK Čadca, 0:19:12, 3. Božena Polláková, KKM Čadca, 0:21:42, 4. Amália Paulerová, KKM Čadca, 0:21:51, 5. Mária Marcibálová, KKMČadca, 0:25:18. Juniori do 18 rokov (10 km): 1. Pavol Baroňák, Skalité, 0:42:15, 2. Filip Kozák, MKŠS k. N. Mesto, 0:45:24. Juniorky do 18 rokov (3,6 km): 1. Kristína Tribulová, AK Čadca, 0:16:25, 2. Anna Balážová, Ostrava, 0:19:05.

Text a snímky:Milan Čimbora