kysuce kaplnka

Výstup na Strážov 1213 m.n.m.

vystup strazov mV sobotu 1. apríla sme sa vybrali na náš tretí spoločný výstup na Strážov 1213 m.n.m., spoločného výstupu sa zúčastnilo 38 členov – deti aj dospeláci. Na vrchol vedie viacero turistických trás z obce Čičmany, z obce Pružina a z obce Zliechov. Naša trasa začínala v obci Čičmany, odkiaľ sme pokračovali po poľnej ceste.

So vstupom do lesa začalo celkom prudké stúpanie, ktoré bolo pred Rázcestím pod Strážovom dosť výrazné. Na lúke pod Strážovom sme odbočili na chodník vedúci na vrchol. Celou trasou prechádza červená turistická značka E8, Cesta hrdinov SNP. Doba výstupu nám trvala v rozmedzí jeden a pol až dvoch hodín, podľa tempa a kondície jednotlivcov. No v každom prípade išlo o riadny „stupák“, pri ktorom sme sa poriadne zapotili. Vynaložená námaha však stála za to. Atmosféra a energia, ktorá na mieste vyžaruje, sa dá vycítiť za každého počasia. Veď tak, ako pri každom výstupe na akýkoľvek vrchol, pocit z dosiahnutého cieľa dokáže robiť s človekom divy. Nám sa naskytol nádherný výhľad na obec Zliechov, vrcholy Manínov a Súľovské skaly, za dobrej viditeľnosti môžete vidieť aj Babiu horu a Západné Tatry. Na vrchole nás čakal tradičný slovenský dvojkríž a vrcholová kniha, ktorá ukrýva rôznorodé postrehy, obrázky, či len podpisy návštevníkov. Vrcholová časť Strážova patrí do NPR Strážov. Chránený je výskyt krasových javov ako sú bralá a jaskyne, zachovalých lesných spoločenstiev s ojedinelými výskytmi druhov fauny a flóry.

 

Národná prírodná rezervácia bola vyhlásená v roku 1981. Prudkým vzostupom sme pokračovali do bukového lesa. V lese sme narazili na dva pramene, až sme sa dostali do sedla pod Strážovom (1030m.n.m.), kde sme si urobili krátky odpočinok. Z tohto miesta sme sa vydali aj k Medvedej skale, ako už názov naznačuje, prirodzeným obyvateľom týchto lesov je medveď hnedý. Ďalej pokračovala naša trasa po zelenej značke k Červíkovej chate (595 m.n.m.), odtiaľ sme už vydali po žltej značke až Pod Hrádkom. Tu sme si urobili krátku prestávku a zasa začal mierny „stupák“ až na Sedlo Samostrel (762 m.n.m.), to bolo miesto poslednej zastávky. Príjemne unavení sme dorazili do Čičmian, kde nás už čakal náš autobus. Celkom sme prešli 17 km s celkovým prevýšením 848 m a klesaním 848 m. Autobusom sme prechádzali cez obec Čičmany, očarila nás jedinečná výzdoba dreveníc podľa miestnych tradícií, navyše dodáva celkovému charakteru nádych rozprávkovosti. Vrch Strážov jednoznačne odporúčam zaradiť do vašich turistických plánov. Nie len z dôvodu ďalšieho pokoreného najvyššieho vrcholu, ale najmä kvôli zážitku, ktorý už vo vás zostane. Pre každého si Strážov pripraví niečo iné a jedinečné a preto si pre svoje dobrodružstvo musí dôjsť každý sám.

 

Ing. Marianna Bebčáková

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby