jar kysuce 2016

AKCIE, TIPY, PODUJATIA na Kysuciach

Pozvánka na výstavu

pozvanka m„ Veľkonočné zvyky na Kysuciach“ Veľkonočná výstava kraslíc a doplnkov s tematikou Veľkej noci

„Kúsok“ z histórie: Vtedajšia inteligencia, ktorá mala viac času a mali slúžky, maľovali vajíčka zložitejšou technikou a ornamentmi. Chudobnejšie dievčatá maľovali vajíčka len jednofarebne a používali viac odtieňov. Na farbenie používali kávu Cigória, lipový kvet, petržlenovú vňať a cibuľové šupky.

Na vajíčko sa prilepil mokrý list z petržlenu, obložil sa cibuľovými šupami, obviazalo sa niťou a dalo sa variť do vody. Obalené vajíčko sa varilo pokiaľ cibuľové šupky nepustili farbu (zlatistú až hnedú). Potom sa vajíčko nechalo ochladnúť, odbalilo sa a kde bol list z petržlenu, tam ostalo vajíčko biele a ostatok bol hnedý, alebo sa dali variť do kávy Cigória, vajíčka ohnedli a potom sa ihlou vyškrabali rôzne ornamenty.
Ďalšia technika, bola zdobenie vajíčok ražnou slamou a zdobenie trávou sitina, tieto techniky sa robia do dnes.

Za účelom zachovávania ľudových tradícií a zvykov zdobenia vajíčok, Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo pre návštevníkov výstavu kraslíc spojenú aj s ich predajom. Výstava sa bude niesť pod názvom „Veľkonočné zvyky na Kysuciach“ a potrvá od 6. 3. do 19. 4. 2017. Návštevníci môžu vidieť rôzne techniky zdobenia kraslíc od ľudových výrobcov z regiónu Kysúc. Pre žiakov základných škôl sme pripravili tvorivé dielne: Utorok pletenie korbáčov a košíčkov a vo štvrtok zdobenie kraslíc slamou v čase od 8. 30 do 13. 00 hod.
Ukážky zdobenia kraslíc v podaní zručných ľudových výrobcov budú prebiehať v utorky a štvrtky počas výstavy od 8.30 – 13.00 hod.
Srdečne Vás pozývame, prajeme pekný umelecký zážitok a príjemné prežitie Veľkonočných sviatkov.

 

Otvorené: denne
pondelok - piatok: 8.00 - 16.00 hod.
Posledný vstup na prehliadku o 15.30 hod.
nedeľa 10.00 - 16.00 hod.
Posledný vstup na prehliadku o 15.30 hod.
Vstupné: dospelí 2,00 EUR
deti, študenti, dôchodcovia držiteľov preukazu ZŤP alebo ŤZP-S 1,00 EUR
pedagogický dozor má vstup voľný

 

Darina Hnidková
Kysucké múzeum v Čadci

coop-cadca

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby