kysuce kaplnka

Členovia Slovenského zväzu telesne postihnutých rokovali vo Zvolene

telesne postihnuti zvolen mKaždoročne sa uskutočňujú oslavy Medzinárodného dňa osôb so zdravotným postihnutím. Inak tomu nebolo i v tomto roku 2018. Kde sa zišlo 145 členov Slovenského zväzu telesne postihnutých z celého Slovenska v meste Zvolen.

 

 

Toto nádherné podujatie sa konalo v dňoch 14.-16. júna 2018 pod záštitou. primátorky mesta Ing. Lenky Balkovičovej. Okres Čadca reprezentovali predseda okresného výboru Slovenského zväzu telesne postihnutých v Čadci Jozef Křivánek, podpredsedníčka ZO SZTP v Oščadnici Marta Ondrušková a členka výboru ZO SZTP v Oščadnici. Už sme si zvykli , že takmer každý deň v roku si pripomíname nejaký medzinárodný, európsky, či národný sviatok. Sú pamätné dni, ktoré majú väčší význam, no ale aj také, ktorých posolstvo je skôr úsmevné. V mesiaci jún sme si pripomenuli z tých významnejších - Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím. Štatisticky patrí tento deň viac ako jednej miliarde ľudí, pretože približne 15 percent svetovej populácie má nejaký druh zdravotného postihnutia. A preto nesmieme na nich zabúdať a to i takýmto spôsobom, ako to robí RC SZTP . Počas troch krásnych dní pripravili organizátori pre účastníkov bohatý program. Prvý deň si zúčastnení zmerali sily v športových disciplínach. Vo večernom programe sa časť účastníkov zúčastnila kúpania v Špecializovanom liečebnom ústave v Kováčovej a druhá časť návštevy divadelného predstavenia Zámocke hry zvolenské na Zvolenskom zámku. Druhý deň patril návšteve Zvolenského zámku a návšteve Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene.

 

V poobedňajších hodinách sa uskutočnil odborný seminár, kde boli diskutované zákony hlavne v sociálnej oblasti, stavebný zákon, vyhláška o bezbarierovosti, účtovníctvo v rámci SZTP v základných organizáciach , Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Rozoberali sa i peňažné príspevky na kompenzačné pomôcky a mnoho ďalších legislatívnych úprav, ktoré sú pre život členov našej organizácie SZTP veľmi dôležité. Podujatie bolo spojené s prezentáciou zdravotnických pomôcok. Večer boli odovzdávané rezortné vyznamenania SZTP. Medzi vyznamenanými boli i podpredsedníčka ZO SZTP v Oščadnici Marta Ondrušková , ktorá získala Zlatú plaketu za dlhoročnú prácu v prospech zdravotne postihnutých občanov a Terézia Hamacková zo ZO SZTP v Oščadnici , ktorej bola udelená Strieborná plaketa za prácu v SZTP v prospech zdravotne postihnutých občanov. V bohatej diskusii predsedníčka celoslovenského SZTP ing. Monika Vráblova vyzdvihla prácu členov v Základných organizáciach SZTP najmä čo sa týka oblasti dobrovoľníctva. Je skutočne nepochopiteľné, že časti našich spoluobčanov prekážajú ľudia len tým , že sú niečím za čo nemôžu, odlišní od ostatných. Mali by sme tiež využívať všetky dostupné možnosti rozvoja integrácie zdravotne postihnutých do spoločnosti, ktoré nám ako členskej krajine ponúka Európska únia. Nie tieto možnosti trestuhodne zahadzovať, akoby ich naša krajina vôbec nepotrebovala. A čo by mohli kompetentní urobiť okamžite a následne oddnes každoročne? Mohli by Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím využívať na zvyšovanie povedomia o zdravotne postihnutých ľudí medzi zdravými. Je potrebné podať im pomocnú ruku. Pomôcť prekonať bariéry nielen v mestách a obciach, ale i v srdciach a v myslení vo vzťahu k zdravotne postihnutím...

 

Jozef Křivánek

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby