kysuce kaplnka

Prvý máj – Sviatok práce pri kaplnke v Olešnej - Kline

klin mČeskí turisti, slovenskí brigádnici
Tohtoročný Prvý máj bol v kalendároch zapísaný klasicky – Sviatok práce. Ruky preč od roboty. Aj na dedinách bolo ticho, ako keby bola nedeľa. Žiadne motorové píly, malotraktory, kosačky...Sem-tam bolo počuť bzučať aj včely..
Okolie opeknelo
Pri kaplnke Panny Márie Ustavičnej Pomoci v Olešnej – Kline, časti Burkov vrch, na pomedzí s Českou republikou, vládla pohoda. Takmer v pravidelných intervaloch sa z turistického chodníka spomedzi lesa smerom od Veľkého Polomu vynorila skupinka českých turistov, ktorí si dali prestávku na lúke pri kaplnke. Vybalili desiatu a pitie, chvíľu vystavili tváre smejúcemu sa slniečku a pobrali sa do Horní Lomnej. Z opačnej strany z kopca sa zasa občas vynorili dvojice cyklistov. Opäť si dali prestávku, zajedli, občerstvili sa vodou od kaplnky a pobrali sa za svojim cieľom.

 

Sviatok práce oslavovali prácou bratia Ján a Pavol Kramarčíkovci. Rodákom z Olešnej od Žubrina sem-tam vstúpil do práce rečami ich otec. Ale nebolo treba. Rekonštrukcia kaplnky v Kline a jej okolia sa dostáva do záverečnej fázy. Budova kaplnky z roku 1932 síce zostala v takmer v pôvodnom stave, no vidieť na nej, že prešla modernizáciou.

 

Nové oplotenie, nový prameň
Zato jej okolie poteší nielen milovníkov prírody, turistov, ale aj tých, ktorí hľadajú pohladenie pre dušu. Zásluhou majstra kamenára Jána Kramarčíka z Klokočova – Hlavíc dostalo okolie kaplnky efektný múr z lomového kameňa, na ktorom budú osadené kovové rámiky. Kramarčíkovci sa zaslúžili aj o prečistenie prameňa nad kaplnkou a dokončujú prívod vody ku kaplnke. Nad záchytom vody pri kamennom múre bude umiestnená efektná drevená strieška, pod ktorou si každý pohodlne doplní svoje zásoby.
Pri kamenárskych prácach veľa brigádnických hodín s kamenárom Jánom Kramarčíkom odrobil jeho syn Tomáš Kramarčík, kamarát Erik Rudinský, brat Pavol Kramarčík a Ján Čišecký zo Staškova – Bahanej. Rekonštrukcia kaplnky sa od začiatku roka stala srdcovou záležitosťou starostu obce Olešná Štefana Cudráka, ktorý oceňuje najmä pomoc mnohých sponzorov a dobrých ľudí. Podľa časových možností sa snaží prispieť aj osobne – práve Prvého mája zasial pri kaplnke trávu.

 

Pozvánka na 1. júla
„Všetko chceme stihnúť do začiatku júla tohto roka, kedy plánujeme, že svätú omšu 1. júla o 11,00 hodine odslúži náš pán farár Miroslav Vároš.“- hovorí starosta Š. Cudrák.-„Takto predbežne pozývame k nám do Olešnej – Klina nielen tradičných návštevníkov, ale aj stovky neznámych, ktorí prechádzajú týmto miestom a sú zvedaví, kedy budú práce dokončené.“
Podľa slov starostu ešte treba dobudovať okolie, pridať turistické značenie na slovenskej strane, osadiť informačné tabule, na ktorých budú údaje nielen o obci Olešná, ale aj o histórii samotnej kaplnky, ktorej kamenná stavba má už vyše 75 rokov. Jej donorom bol advokát JUDr. Vladimír Nárožný z Olomouca s manželkou Josefkou. Ich dielo na lúke medzi horami budí doteraz zaslúženú pozornosť.

 

Ladislav Paštrnák,
snímky:autor

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby