kysuce kaplnka

Dobrovoľní hasiči mali čo oslavovať

dobrovolni hasici mV nedeľu 6.5. 2018 sa uskutočnila v Kysuckom Novom Meste v Kostole sv. Jakuba okresná oslava sv. Floriána, patróna hasičov. Zišli sa tu hasičské zbory aj so svojimi historickými zástavami z dolných Kysúc, aby sa poklonili a poďakovali sv. omšou svojmu patrónovi sv. Floriánovi a poprosili ho o ochranu pri plnení náročných zásahov, ako sú lesné požiare, povodne a pod.
Sv. omšu celebroval dekan Peter Holbička. V príhovore o sv. Floriánovi Dušan Pytel, predseda RK ÚzV DPO KNM hovoril, ako sa Florián ako rímsky dôstojník zastal kresťanov, kde padli slová, že bude slúžiť cisárovi ale v prvom rade Bohu, preto bol mučený a hodený do rieky Enns v Rakúsku.
Počas omše farár posvätil dve stuhy k zástave, ktoré darovali DHZ Ferdinand Kubišta, člen výboru DHZ KNM a Miroslav Kuric, veliteľ DHZ spolu s Jaroslavom Belkom, predsedom DHZ. Po sv. omši pokračoval sprievod mestom, do kroku mu hrala Dychová Hudba Nová Kysučanka. V sprievode nechýbalo historické hasičské autor Tatra 26/30, ktoré počas jazdy i trucovalo. Strojníci Štefan Belko spolu s Jánom Kormanom chybu pohotovo odstránili a Tatra sa mohla ukázať pred občanmi pri dome kultúry, kde všetci hostia i účastní sa zúčastnili osláv 140. výročia založenia DHZ.
V sále domu kultúry najskôr vystúpili tanečná skupina Terra a heligonkári Jarky Jelínkovej. Moderátor Pavol Zátek dal slovo zástupkyni primátora Jane Svrčkovej, ktorá v príhovore vyzdvihla potrebu dobrovoľných hasičov, ktorí v minulosti ako i v súčasnosti chránia občanov a slúžia pri rôznych akciách, či sú to oslavy oslobodenia mesta, športové podujatia i duchovné pobožnosti pri sv. hrobe, stavanie mája a pod. Poďakovala všetkým členom a funkcionárom za ich obetavú a nezastupiteľnú prácu a pri tejto príležitosti odovzdala do rúk predsedu DHZ KNM Jaroslavovi Belkovi a veliteľovi DHZ KNM Miroslavovi Kuricovi pamätný pohár pripomínajúci toto výročie založenia zboru.
V príhovore pokračovali Plk. Ing. Jaroslav Kapusniack z KR HaZZ Žilina, Tomáš Zamut, člen prezídia DPO SR, kpt. Ján Martiška, predseda ÚzV DPO KNM, Mgr. Stanislav Kozina, prednosta OÚ KNM ako i Mgr. Matej Fabšík, poslanec VÚC Žilina.
Nasledovalo slávnostné odovzdávanie ocenení a pamätných listov. V závere predseda DHZ KNM Jaroslav Belko poďakoval všetkým účastníkom za ich prítomnosť ako i hosťom a účinkujúcim za ich kultúrny program a organizátorom za zdarný priebeh celej oslavy, ktorá sa konala za pekného slnečného počasia. Dovidenia na okresnej súťaži Plameň 2018, ktorá sa bude konať na futbalovom štadióne v Kysuckom Novom Meste 2.6. 2018.
Ľudovít Hoch

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby