kysuce kaplnka

Dobrovoľní hasiči mali čo oslavovať

dobrovolni hasici mV nedeľu 6.5. 2018 sa uskutočnila v Kysuckom Novom Meste v Kostole sv. Jakuba okresná oslava sv. Floriána, patróna hasičov. Zišli sa tu hasičské zbory aj so svojimi historickými zástavami z dolných Kysúc, aby sa poklonili a poďakovali sv. omšou svojmu patrónovi sv. Floriánovi a poprosili ho o ochranu pri plnení náročných zásahov, ako sú lesné požiare, povodne a pod.
Sv. omšu celebroval dekan Peter Holbička. V príhovore o sv. Floriánovi Dušan Pytel, predseda RK ÚzV DPO KNM hovoril, ako sa Florián ako rímsky dôstojník zastal kresťanov, kde padli slová, že bude slúžiť cisárovi ale v prvom rade Bohu, preto bol mučený a hodený do rieky Enns v Rakúsku.
Počas omše farár posvätil dve stuhy k zástave, ktoré darovali DHZ Ferdinand Kubišta, člen výboru DHZ KNM a Miroslav Kuric, veliteľ DHZ spolu s Jaroslavom Belkom, predsedom DHZ. Po sv. omši pokračoval sprievod mestom, do kroku mu hrala Dychová Hudba Nová Kysučanka. V sprievode nechýbalo historické hasičské autor Tatra 26/30, ktoré počas jazdy i trucovalo. Strojníci Štefan Belko spolu s Jánom Kormanom chybu pohotovo odstránili a Tatra sa mohla ukázať pred občanmi pri dome kultúry, kde všetci hostia i účastní sa zúčastnili osláv 140. výročia založenia DHZ.
V sále domu kultúry najskôr vystúpili tanečná skupina Terra a heligonkári Jarky Jelínkovej. Moderátor Pavol Zátek dal slovo zástupkyni primátora Jane Svrčkovej, ktorá v príhovore vyzdvihla potrebu dobrovoľných hasičov, ktorí v minulosti ako i v súčasnosti chránia občanov a slúžia pri rôznych akciách, či sú to oslavy oslobodenia mesta, športové podujatia i duchovné pobožnosti pri sv. hrobe, stavanie mája a pod. Poďakovala všetkým členom a funkcionárom za ich obetavú a nezastupiteľnú prácu a pri tejto príležitosti odovzdala do rúk predsedu DHZ KNM Jaroslavovi Belkovi a veliteľovi DHZ KNM Miroslavovi Kuricovi pamätný pohár pripomínajúci toto výročie založenia zboru.
V príhovore pokračovali Plk. Ing. Jaroslav Kapusniack z KR HaZZ Žilina, Tomáš Zamut, člen prezídia DPO SR, kpt. Ján Martiška, predseda ÚzV DPO KNM, Mgr. Stanislav Kozina, prednosta OÚ KNM ako i Mgr. Matej Fabšík, poslanec VÚC Žilina.
Nasledovalo slávnostné odovzdávanie ocenení a pamätných listov. V závere predseda DHZ KNM Jaroslav Belko poďakoval všetkým účastníkom za ich prítomnosť ako i hosťom a účinkujúcim za ich kultúrny program a organizátorom za zdarný priebeh celej oslavy, ktorá sa konala za pekného slnečného počasia. Dovidenia na okresnej súťaži Plameň 2018, ktorá sa bude konať na futbalovom štadióne v Kysuckom Novom Meste 2.6. 2018.
Ľudovít Hoch

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby