kysuce kaplnka

16. januára 2017 zomrel Eugene Amdrew Cernan, posledný muž ktorý sa prechádzal po povrchu Mesiaca

cernan mPred 45 rokmi letel Gene v Apolle 17. Na Slovensko a Kysuce prišla na začiatku roka smutná správa- 16. januára 2017 vo veku nedožitých 83 rokov v americkom Houstone zomrel astronaut s česko-slovenskými koreňmi A.E. Cernan- posledný muž , ktorý sa počas misie Apollo 17 prechádzal po povrchu Mesiaca.

So skvelým človekom sa prišli do Houstonu rozlúčiť aj Ing. Stanislav Machovčák so synom Lukášom zo Staškova. Nuž pripomeňme si niektorými faktami túto historickú misiu a rovnako aj veľkú osobnosť svetovej vedy a techniky. Apollo 17 bolo šiestou a poslednou misiou k Mesiacu. Bol to ale prvý nočný štart. Pôvodne malo Apollo 17 odštartovať 6. decembra 1972 pred polnocou , ale 30 sekúnd pred štartom bol štart automaticky prerušený pre chybu počítača. Záverečné odpočítavanie sa muselo ešte opakovať, ale nakoniec 33 minút po polnoci sa mohutná raketa konečne odlepila od zeme. Štart sledovala na myse Canaveral pol milióna ľudí. O 12 minút bol astronauti na obežnej dráhe Zeme a o tri dni- 10. decembra na obežnej dráhe Mesiaca. Cestu k Mesiacu absolvoval Cernan už predtým - ako člen Apollo 10 v máji 1969.

 

Bola to generálka na prvé pristátie človeka na Mesiaci o dva mesiace neskôr. Cernan so Staffordom sa vtedy v lunárnom module priblížil asi 15 kilometrov k povrchu Mesiaca. Vtedy došlo k nebezpečnej rotácii lunárneho modulu , ktorú ale astronauti zvládli. To už bol druhý vesmírny let Cernana. Ten prvý absolvoval v roku 1966 ako člen posádky Gemini 9. Na mesačnom povrchu pristáli Cernan, ktorý pilotoval lunárny modul Challenger s geológom Schmittom 11. decembra 1972 . Challenger „zaparkoval“ na juhovýchodnom okraji Mora jasu v údolí medzi mohutnými horami Taurus a Littrow. E.A. Cernana si na tie okamihy takto spomínal: -Po veľmi mäkkom pristáti nastalo okamžite ticho. Nebolo počuť motory, vibrácie, nič. Všetko bolo zahalené do úplnej nehybnosti , na čo s úžasom stále spomínam.

 

Počul som iba vlastný dych a tak som na chvíľu aj prestal dýchať. „OK Houston, Challenger pristál,“ radostne som oznámil. Keď som po niekoľkých hodinách vystúpil na povrch Mesiaca, Slnko jasne svietilo, ale navzdory logike bola obloha úplne tmavá. Necítil som strach, ani obavu, iba obrovské uspokojenie. Splnil sa mi sen, stál som na mieste, kde ľudská noha predtým nevkročila. Bol som ohromený tichou majestátnou samotou, akoby sa tu na dne údolia zastavil čas. E.A. Cernan spolu s prvým vedcom na Mesiaci- geológom Harrisonom H. Schmittom absolvovali tri mesačné prechádzky, ktoré trvali 22 hodín a 4 minúty. S lunárnym vozidlom prešli 35,74 kilometrov a nazbierali 110 kilogramov a 520 gramov mesačnej horniny. Spoločne si na Mesiaci aj zaspievali a Cernan sa sa raz dokonca aj potkol, spadol ale podarilo sa mu vstať a pokračovať v chôdzi.

 

Tretí člen posádky Ronald E. Evans vykonával ďalšie experimenty na obežnej dráhe Mesiaca. Pred štartom z Mesiaca Cernan zaparkoval lunárne vozidlo asi kilometer a pol od lunárneho modulu a nastavil kameru tak, aby snímala jeho štart. Potom si kľakol a do mesačného povrchu napísal písmena TDC- iniciálky svojej dcéry Theresy. Pri odchode z Mesiaca povedal Cernan, že urobil poslední kroky na Mesiaci ale verí že nebude týmto posledným mužom na dlhý čas. Cernan mal počas letov Apollo 10, aj Apollo 17 so sebou aj československú vlajku, ktorú počas návštevy Československa v roku 1974 venoval Astronomickému ústavu v Ondřejově. Cernan vtedy navštívil aj rodnú obec svojich predkov - Vysokú nad Kysucou, kde sa mu dostalo krásneho privítania.

 

Rovnako vrelo ho privítali obyvatelia Kysúc aj počas druhej nezabudnuteľnej návštevy v roku 1994 Lunárny modul odštartoval z Mesiaca 14. decembra a spojil s veliteľským modulom pilotovaným E.E. Evansom. Obaja astronauti prešli do veliteľského modulu a teraz už nepotrebný lunárny modul zhodili na povrch Mesiaca. Na obežnej dráhe Mesiaca strávili astronauti ešte jeden a pol dňa a potom nabrali smer Zem. Veliteľský modul America dopadol 19. decembra 1972 do vôd Tichého oceána. Celý let Apollo 17 trval 12 dní, 13 hodín, 51 minút, 59 sekúnd a vrchovatou mierou naplnil očakávania vedcov.

 

Cernan sa so svojimi zážitkami z Mesiaca podelil v roku 1974 s občanmi z rodnej obce svojich predkov - Vysokej nad Kysucou, kde sa mu dostalo krásneho privítania. Rovnako vrelo ho privítali obyvatelia Kysúc aj počas druhej nezabudnuteľnej návštevy Slovenska a Kysúc v roku 1994. Na tieto zážitky so skvelým človekom sa nezabúda. Cernan napísal aj knihu Posledný muž na Mesiaci a v roku 2015 o ňom nakrútili v USA dokumentárny film THE LAST MAN ON THE MOON , ktorý získal Cenu pre najlepší dokumentárny film.

 

Alojz Stráňava

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby