kysuce kaplnka

Tajomstvo storočného receptu medovníka odhalené

tajomstvo medovnika mHrnčiarstvo, košikárstvo či kováčstvo sú remeslá, s ktorými sa v bežnom živote už veľmi nestretávame, a preto ich nazývame zabudnuté remeslá.

A práve o nich sme sa so žiakmi zo ZŠ Nábrežná porozprávali dňa 16. októbra v Mestskej knižnici Kysucké Nové Mesto. Priblížili sme si, ako sa vyrábali hlinené nádoby a ako sa vypaľovali na ohni. Ďalej sme si povedali zaujímavosti o pletení košíkov, ktoré sa za celé stáročia nezmenili, taktiež sme sa venovali aj kováčstvu a výrobkom z rúk kováčov, ktoré sú dnes už len atrakciou pri prehliadkach hradov či zámkov.A keďže náš región Kysuce je známy drotárstvom, nevynechali sme ani drotársku tradíciu a zámorské cesty za prácou. Medzi zabudnuté remeslá patrí aj medovnikárstvo, o ktorom nám porozprávala pani medovnikárka Júlia Masnicová z Makova.

 

Pani medovnikárka prišla v kroji a priblížila žiakom históriu tohto remesla, rozprávala aj o vzniku prvých medovnikárskych cechov či o samotnej výrobe. A keďže sa výrobe medovníkov venuje už dlhé roky, mala bohaté skúsenosti. Okrem pečenia medovníkov sa zúčastňuje aj na rôznych výstavách, navštívila napríklad i Krakov, či Varšavu. A ako bonus žiakom prezradila recept na výrobu medovníkov, ktorý má viac ako 100 rokov. V závere si žiaci mohli od pani medovnikárky medovníčky aj zakúpiť, a tak potešiť svojich blízkych. Toto podujatie v rámci projektu Zážitkové čítanie v knižnici bolo spolufinancované s podporou Žilinského samosprávneho kraja.

 

Slávka Malíková

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby