kysuce kaplnka

Chovateľský deň v skanzene tento rok prilákal 3200 návštevníkov

chovatelsky den v skanzene mV nedeľu 16. júla sa v skanzene Vychylovka Nová Bystrica konal druhý ročník podujatia Chovateľský deň v skanzene – prezentačnej výstavy hospodárskych zvierat slovenských plemien. Na zvieratá sa prišlo pozrieť takmer 3200 návštevníkov. Takú vysokú návštevnosť skanzen doposiaľ nikdy nezaznamenal.


Chovateľský deň v skanzene ponúka možnosť vidieť na jednom mieste naše národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok a psov. „Našim cieľom je propagovať chov slovenských plemien, ktorých je pomerne málo. Ich chovu sa u nás venuje len malé množstvo chovateľov. Niektorým druhom v nedávnej minulosti dokonca hrozil zánik,“ dodáva František Staňo z OZ Chováme doma. Toto na Slovensku jedinečné podujatie populárnym spôsobom šíri osvetu o hospodárskych zvieratách našich národných plemien. Usporiadatelia tento rok rozšírili podujatie o ukážky remeselnej a ľudovo-umeleckej tvorby. „Chceli sme návštevníkom ukázať, ako sa kedysi žilo. Drevenice, hospodárske zvieratá a remeselníci. To všetko pomáha vytvoriť si obraz o živote našich dedov.“ Práve za existenciou vystavovaných plemien zvierat stoja desiatky rokov šľachtiteľskej práce našich predkov.

 

Prezentačnú výstavu sprevádzal aj kultúrny program. Chovateľský deň v skanzene slávnostne otvorili vystúpením Vlasty Mudríkovej. Nasledoval príhovor Daniela Hrežíka z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. V mene usporiadateľov sa návštevníkom prihovoril František Staňo za občianske združenie OZ Chováme doma a Janka Berešová, riaditeľka skanzenu Vychylovka. Nasledovali vystúpenia folklórnych skupín Dolina a Ozvena. Podujatie prilákalo nie len chovateľov, ale najmä rodiny s deťmi. „To, že sa sem prišla pozrieť takmer tisícka detí, nás veľmi teší. Budovať vzťah k zvieratám u detí je veľmi dôležité. Práve oni môžu pokračovať v našej chovateľskej práci,“ dopĺňa František Staňo.

 

Unikátom podujatia bolo, že sa podarilo na jednom mieste vystavovať všetky slovenské plemená oviec a kôz. Vrátane nedávno uznaného nového plemena slovenská dojná ovca. Jej šľachtenie trvalo 25 rokov. Naposledy sa výstava oviec na Kysuciach konala v roku 1990. Myšlienku zorganizovať výstavu slovenských plemien mal František Staňo v hlave už dlhšiu dobu. Pred rokom ju pretavil do reality. Pritom pôvodne chcel v skanzene urobiť len výstavu hydiny, chovu ktorej sa venuje už veľa rokov. Ako hovorí, počas príprav prichádzali ďalšie a ďalšie nápady, z ktorých napokon vznikla prezentačná výstava národných plemien hospodárskych zvierat, tak ako ste ju mohli zažiť aj uplynulý víkend. Organizátori majú už teraz plány na ďalší rok. „ Na budúcom ročníku by sme chceli prezentovať aj volky plemena slovenský strakatý dobytok. Chceli by sme ukázať, aký veľký náklad dokážu potiahnuť a tiež umožniť návštevníkom previezť sa na voze ťahanom volským záprahom,“ hovorí o plánoch na budúci rok František Staňo. „Volský záprah mal byť atrakciou tohto ročníka. Avšak kvôli okolnostiam, ktoré nedokážeme ovplyvniť, sa voly na výstavu nedostali.“ Sprievodný program o rok bude zameraný na naše tradičné pokrmy. Pomohlo by to vyriešiť aj obmedzené kapacity na stravovanie v skanzene.

 

Chovateľský deň v skanzene organizovalo občianske združenie OZ Chováme doma, Kysucké múzeum v Čadci a tento rok aj Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku. Podujatie sa konalo pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja.

 

OZ Chováme doma sa zaoberá propagáciou chovu hospodárskych zvierat. Jeho cieľom je propagovanie chovateľskej činnosti na verejnosti, usporiadanie výstav, súťaží, chovných výberov a zvodov, uverejňovanie odborných článkov. Realizuje vzdelávacie, propagačné, informačné a konzultačné činnosti. Združenie má zámer starať sa aj o ochranu genofondu zvierat a rozšírenie genofondu pôvodných druhov hospodárskych zvierat. V tomto období pracujú na ďalšom zaujímavom projekte, ktorého cieľom je tiež priblížiť chov hospodárskych zvierat širokej verejnosti. Spustiť by sa mal na prelome jari a leta budúceho roka.

 

Martina Staňová, OZ Chováme doma

 

chovatelsky_den_v_skanzene_001.jpg chovatelsky_den_v_skanzene_002.jpg chovatelsky_den_v_skanzene_003.jpg chovatelsky_den_v_skanzene_004.jpg chovatelsky_den_v_skanzene_005.jpg chovatelsky_den_v_skanzene_006.jpg chovatelsky_den_v_skanzene_007.jpg chovatelsky_den_v_skanzene_008.jpg chovatelsky_den_v_skanzene_009.jpg chovatelsky_den_v_skanzene_010.jpg chovatelsky_den_v_skanzene_011.jpg chovatelsky_den_v_skanzene_012.jpg chovatelsky_den_v_skanzene_013.jpg chovatelsky_den_v_skanzene_014.jpg

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby