kysuce kaplnka

Krasňanskú desiatku ovládol Lukáš Ďurec

krasnanska desiatka 2018 titulkaKrasňanská desiatka už tradične patrí do športového kalendára vytrvalcov. Jej 35. ročník sa uskutočnil v prvú novembrovú nedeľu za účasti 184 bežcov v troch mužských a dvoch ženských kategóriách.

Na svoje si prišli aj tí najmladší bežci, ktorí si to rozdali v kategóriách mladšieho a staršieho žiactva. Aj keď mali bežci ideálne počasie a podmienky, prekonať rekord Krasňanskej desiatky sa im nepodarilo. Ten vytvoril v rámci 8. ročníka v roku 1991 Milan Slivka časom 30,52 minút. A práve rekordér Milan Slivka pre Týždenník Kysuce povedal. „V tomto ročníku zaostali pretekári za mojím rekordom vyše tri minúty. V roku 1991 bolo nepriaznivé počasie, pretože bolo chladno a po obrátke na spiatočnej ceste som bojoval aj so severným vetrom. Bežal však so mnou aj vynikajúci bežec Ľubo Cesnek, ktorý ma prinútil podať tento výborný výkon. Naša generácia bežcov bola v tom čase výborná, jednoducho všetci boli kvalitní súperi a medzi sebou sme bojovali. Behalo sa kvalitnejšie, ale nebolo zas toľko pretekov. V súčasnosti je medzi deťmi menší výber ako za našich čias. Vidím však potenciál medzi mladými, niekto z nich tento rekord prekoná. Verím, že to bude náš pretekár. V klube prechádzame generačnou výmenou a môj pretekár Lukáš Prívara pre chorobu neštartoval. Určite by patril medzi favoritov.“

V nedeľu bol najrýchlejší Lukáš Ďurec zo Žiliny, ktorý dobehol do cieľa v čase 34:20,9 min. Spomedzi žien bola najrýchlejšia Katarína Paulínyová z Martina časom 38:52 min. „V tomto ročníku zaostali pretekári za mojím rekordom vyše tri minúty. V roku 1991 bolo nepriaznivé počasie, pretože bolo chladno a po obrátke na spiatočnej ceste som bojoval aj so severným vetrom. Bežal však so mnou aj vynikajúci bežec Ľubo Cesnek, ktorý ma prinútil podať tento výborný výkon. Naša generácia bežcov bola v tom čase výborná, jednoducho všetci boli kvalitní súperi a medzi sebou sme bojovali. Behalo sa kvalitnejšie, ale nebolo zas toľko pretekov. V súčasnosti je medzi deťmi menší výber ako za našich čias. Vidím však potenciál medzi mladými, niekto z nich tento rekord prekoná. Verím, že to bude náš pretekár. V klube prechádzame generačnou výmenou a môj pretekár Lukáš Prívara pre chorobu neštartoval. Určite by patril medzi favoritov,“ nechal sa po triumfe počuť Lukáš Ďurec.

Na druhom mieste dobehol Rastislav Kalina z Rajca, ktorý za víťazom zaostal necelú pol minútu. „Trať bola pekná, počasie výborné, na nedeľňajšie doobedie lepšia zábava nemôže byť. Bežalo sa perfektne a sily som si rozložil rovnomerne na celú trať. Žiadna kríza, žiadne prekvapenie nebolo. Umňa vládne spokojnosť.“ Tretí v absolútnom poradí dobehol v čase 34:56 minút Tomáš Michalec z Predmiera. Kysučan Peter Tich, mal bohatý víkend, v absolútnom poradí skončil na 7. mieste a v kategórií do 49 rokov obsadil bronzovú priečku. „V sobotu som sa zúčastnil pretekoch pri Frýdku- Místku, kde štartovalo 750 bežcov. Skončil som na 35. mieste a v kategórií nad 45 rokov som obsadil striebornú priečku. Krasňanskú desiatku som bežal o niečo pomalšie ako v sobotu, ale potešilo ma umiestnenie v celkovom poradí, čomu zodpovedá aj výkon, na ktorý mám. Už roky trénujem tak, že si to užívam a výkony už nie sú podstatnejšie. Veď pretekám 40 rokov a trénujem každý deň. Venujem sa tiež chôdzi a plávam.“

Zo žien bola najrýchlejšia Katarína Paulínyová z Martina, ktorá zdolala trať za 38 minút a 52 sekúnd a ovládla ženskú kategóriu. S výkonom bola spokojná: „Trať je veľmi pekná, ale veľmi náročná. Sú tu výbehy a naspäť dolu kopcom. Som tu tretíkrát, veľmi rada tu chodím. Minulý rok som išla lepšie, hoci bola zima a pršalo. Dnes som išla spokojne a na pocit veľmi dobre. Dnešný 35. ročník bol veľmi dobre zorganizovaný.“ Najlepší bežec z Krásna Ján Drahňak dosiahol čas 39 minút a 21 sekúnd. Najstarším pretekárom z Krásna bol Emil Chilý, ktorý dosiahol čas 1 hod 22 minút a 24 sekúnd. Svoje si na Krasňanskej desiatke odbehli aj žiaci a veru, nedali sa zahanbiť.

Záverečné slovo patrilo riaditeľovi Krasňanskej desiatky Jozefovi Grapovi: „Počet pretekárov svedčí o tom, že sa Krasňanská desiatka teší veľkej obľube a nachádzajú si na ňu cestu nielen vytrvalci z Kysúc, ale aj zo širokého okolia. Desiatka má za sebou už 35 rokov a ja verím, že minimálne ďalších 35 aj pred sebou. Rok čo rok sa nám darí zvyšovať počet účastníkov, kvalitu pretekov a čo mňa najviac teší, že si k nám nachádzajú cestu aj deti, ktoré sú budúcnosťou tohto behu. Tu patrí vďaka všetkým rodičom, že svoje ratolesti vedú k behu a športu vôbec. A čo sa týka traťového rekordu, ten Milan Slivka drží naozaj dlhé roky a nevieme ho prekonať. Máme dve východiská. Buď zavolať nadregionálnych bežcov, alebo vychovať tu na Kysuciach pretekárov, ktorí ho pokoria. Ja som za ten druhý variant a verím, že čoskoro sa to podarí niekomu z nášho regiónu.“