jar kysuce 2016

Hasičská púť v Rajeckej Lesnej – 13. ročník

hasicska put titulkaV nedeľu 29. apríla sa uskutočnil už 13. ročník Hasičskej púte v Rajeckej Lesnej, kde za krásneho slnečného a teplého počasia sa uskutočnila svätá omša pri príležitosti osláv svätého Floriána, patróna hasičov.
„Hasičská pút“, ktorej sa zúčastnili Dobrovoľní hasiči z okresov Žilina, Bytča, Čadca, Kysucké Nové Mesto ,Námestovo, Martin, Poľskej republiky.


Za pekného počasia sa hasičskej púte zúčastnilo 315 zaevidovaných dobrovoľných hasičov z 38 Dobrovoľných hasičských zborov. Na túto slávnosť prišlo 29 zborov so svojimi historickými zástavami.
Pri slávnostnom nástupe na námestí do pochodu hrala dychová hudba Hrabovanka z Hrabového.
Slávnostná svätá omša sa konala pred Bazilikou Frívaldskej Panny Márie, ktorú celebroval správca farnosti Rajecká Lesná Mgr. Ján Rusnák. Bola venovaná sv. Floriánovi patrónovi hasičov.
Svätej omše sa zúčastnil starosta obce Rajecká Lesná Ing. Peter Tarábek so svojimi hosťami - starostami obcí: Ďurčiná Jánom Čerňanom, , Lopušné Pažite Ing. Petrom Harcekom, Zázrivá JUDr. Milanom Matúšom, Oravská Polhora Ing. Michalom Strnálom, Snežnica MVDr. Milanom Hlavatým
Svätá omša začala príhovorom predsedu DHZ Bytča vrchného inšpektora DO SR Jána Gärtnera o živote sv. Floriána, uvádzal v ňom celý jeho život od narodenia až po jeho umučenie.
Celej veľmi vydarenej akcii velil predseda ÚzO DPO SR Žilina Jozef Trnka.
Celebrujúci správca farnosti Rajecká Lesná Mgr. Ján Rusnák na začiatku svojho príhovoru veľmi pekne poďakoval hasičom strážakom z Rogowa – Poľska za veľký dar „ relikvie sv. Floriána“.
Nezabudol spomenúť obetavosť a lásku, ktorú pri svojej dobrovoľnej činnosti hasiči preukazujú, kde svoj voľný čas venujú hasičskej mládeži, prípravu hasičskej techniky ale i zásahom pri požiaroch, hlavne v tomto období , keď vznikaj lesné požiare.
Robia to s láskou k blížnemu i keď menej času im zostáva na svojich blízkych a manželkách, deťoch, ktorí im určite toto odpustia a tolerujú. I za toto vďaka Bohu tejto komunite hasičov. Záhradkár zo svojho koníčka má ovocie, zeleninu a hasič hovorí sa ohorený kabát.
Veľmi pekným spestrením celej svätej omše boli piesne a hudba folklórnej skupiny Polhorček.
Po svätej omši sme si pripomenuli úmrtie zakladateľa tejto hasičskej púte titulárneho kanonika Pavla Šadláka položením kytice kvetov na jeho hrob. Po nastúpení všetkých hasičských pútnikov v rovnošatách s historickými zástavami na námestí sa pán farár Mgr. Ján Rusnák poklonil všetkým historickým zástavám zúčastnených DHZ.
Mnohí účastníci hasičskej púte nevynechali možnosť pozrieť si Slovenský Betlehem, ktorý vytvoril rezbár Jozef Pekara Bola možnosť prejsť krížovou cestou a nabrať si vodu zo žriedla panny Márie.
Posledné ročníky už tradične pripravuje tradičný kotlíkový guľáš pre všetkých účastníkov skupina Frívaldská heligónka za symbolické ceny.
Po svätej omši pri spoločnom fotení a družnej debate sa uskutočnila aj vysviacka auta OÚ z Lopušných Pažití za účasti starostu obce Ing. Petra Harceka a funkcionárov DHZ.
Na púti nechýbali ani tradičné oplátky, ktoré si mnohí účastníci odnášali do svojich domovov
Je potrebné vysloviť poďakovanie všetkým organizátorom tejto akcie za veľmi dobrú prípravu. Popri správcovi farnosti Mgr. Jánovi Rusnákovi a starostovi obce Ing. Petrovi Tarábkovi to boli hlavne funkcionári ÚzO DPO SR Žilina: Jozef Trnka, Danka Kianičková a Václav Baroniak, DHZ Bytča
Ján Gärtner, členovia domáceho DHZ Rajecká Lesná a hudobníci dychovej hudby Hrabovanka z Hrabového a skupiny Polhorček z Oravskej Polhory

Ľudovít Hoch

Dnes je


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby