zima kysuce2

Monografiu obce Horný Vadičov uviedli do života

monografia horny vadicov titulkaDňa 3. februára 2018 bola v Kultúrnej sále v Hornom Vadičove uvedená do života MONOGRAFIA OBCE. Na slávnostnom krste tejto historickej publikácie sa okrem autorov jednotlivých materiálov zúčastnil aj prednosta Okresného úradu v Kysuckom Novom Meste Stanislav Kozina a ďalší hostia.

V kultúrnom programe vystúpili ľudový umelci z a program moderoval Jozef Pavlusík, ktorý prítomným zaspieval opernú áriu. Publikáciu v rozsahu bezmála 500 strán zostavila Mária Húšťavová, ktorá sa však jej vydania nedožila. Prítomní si uctili jej pamiatku minutou ticha. Horný Vadičov má v erbe slnečnice a tak aj monografiu pokrstili slnečnicovými semienkami. Starosta obce Vladimír Kačerík nám k dlho pripravovanej knihe povedal. „Monografia našej obce sa pripravovala už dlhší čas. Na začiatku tejto myšlienky bola Mária Hušťavová, ktorá nás oslovila v roku 2014. Od tej doby sme sa s vervou pustili do zostavovania tejto publikácie. Bohužiaľ pani Húšťavová sa vydania monografie nedožila. V knihe je zachytená ucelená históriu našej obce, od začiatku, teda od prvej písomnej zmienky až po súčasnosť. Sú v nej spomenuté všetky oblasti, či sú to spolky, náboženstvo, kultúrnospoločenský, športový život v našej obci. Budovateľské úsilie našich obyvateľov, predsedov a starostov“, vyjadril spokojnosť starosta Vladimír Kačerík. Vydavateľ Michal Lašut je spätý s Kysucami a veľmi mu záležalo aby vznikla publikácia, ktorá priblíži život v tejto obcí, pričom nám povedal „Kniha vznikala na základe našich dlhoročných skúsenosti vo vydavateľstve a najmä dobrou spoluprácou z jej zostavovateľkou pani Máriou Húšťavovou. Prispela k tomu aj skutočnosť, že moje rodisko je tu na Kysuciach v Turzovke a Zborove nad Bystricou. Tento kút Slovenska je mi veľmi blízky, prirástol mi k srdcu. Zostavenie a vydanie Monografie trvalo trocha dlhšie ako sa plánovalo, ale o to je hodnotnejšia. Kniha má bezmála 500 strán, sú však v nej hodnotné historické údaje. Myslím, že tí skôr narodení, ktorí ju budú čítať tak im to potrvá dlhšiu dobu,“ toľko vydavateľ Monografie Horný Vadičov Michal Lašut.

 

Mgr. Milan Čimbora Snímky: Autor

coop-cadca

Dnes je


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby