zima kysuce2

Kysucká vrchárska heligónka vydala svoje 5 cédečko

kysucka heligonka titHudobná skupina Kysucká vrchárska heligónka sa pred necelými štyrmi mesiacmi rozdelila z tej pôvodnej ostali len traja Peter Kopas spieva a hra na heligónke, Milan Rucek spev a hra na heligónke a Ľubomír Svrček spev a bubny.

Do kapely však zobrali svojho priaznivca Petra Privaru. Ako sa z tejto zložitej situácie dostali, to bolo súčasťou nášho stretnutia v príjemnom prostredí takmer u Milana Ruceka. Tu je treba zdôrazniť, že novým kapelníkom tejto ľudovej skupiny sa stal Peter Kopas na ktorého smerovala naša prvá otázka.

Vaša kapela sa zmenila v počte členov aj v obsadení?
Je to pravda, že sme sa rozdelili, ale účinkujeme a skupina šľape ďalej. Z pôvodnej Kysuckej vrchárskej heligónky som ostal ja, Milan Rucek, Ľubomír Svrček a máme aj nového nádejného hudobníka Petra Privaru. Táto nová skupina je už otestovaná prvým koncertom v Trenčíne s veľkým úspechom.

S pôvodnou hudobnou skupinou ste natočili štyri hudobné nosiče, ale v novom zložení a pomerne krátkom čase ste nahrali v poradí 5 CD?
Naše prvé CD v tomto zložení sa nahrávalo v Martine a to vo veľmi krátkom období. Verím, že o to bude mať večší úspech, ako na koncertoch tak aj v TV Šláger.

Každá hudobná skupina, ktorá chce napredovať musí neustále cvičiť a obohacovať žáner. Ako často sa schádzate?
Musím povedať, že sme začínali od začiatku. Nemali sme žiadne zázemie, žiadnu techniku. Pri tejto príležitosti chcem poďakovať Milanovi Rucekovi, ktorý nám poskytol tréningové priestory vybavené modernou technikou a môžem úprimné povedať, že mnohé špičkové kapely by nám mohli závidieť. Máme tu veľké zázemie s aparatúrou a ďalšou technikou, teda všetko čo hudobník potrebuje k svojej práci. Je to jeden náš člen, ktorý pre nás urobil veľa a vďaka nemu môžeme ďalej účinkovať.
Je to naozaj perfektné vybavený dá sa povedať akýsi hudobný salón. Ako často ho využívate?
Keď sa natáčal 5 hudobný nosiť, tak sme sa schádzali 3 krát do týždňa. Držali sme sa hesla ťažko na cvičisku ľahšie v boji. Na nahrávanie do štúdia v Martine sme prišli doslova namakani a celé CD sa nahralo na dvakrát za niekoľko hodín. Nebol teda žiadny problém a podľa nás je to dielo čo sa týka kvality to najlepšie.
Keď sa stretnete na tréningoch istotne máte dopredu premyslené čo všetko sa bude cvičiť?
V súčasnosti to už máme všetko podelené, len v začiatkoch keď odišli od nás traja hudobníci bol problém. Nevzdali sme to a postupne sa s týmto handicapom vyrovnali. Uvidíme čo sa udeje v budúcnosti, možno privítame v našich radoch ďalšieho šikovného hudobníka, ale zatiaľ bojujeme aj vo štvorici.
Na hudobnej scéne ste v tomto zložení necelé štyri mesiace, istotne ste sa predstavili aj publiku na Slovensku?
Ako som už povedal bol to koncert v Trenčíne a mel veľký ohlas medzi priaznivcami ľudových pesničie. Prichádzajú nám už ďalšie ponuky na koncerty dokonca aj zo zahraničia z Chorvátska, ozval sa tiež kamarát z Poľska a myslím, že postupne obnovíme aj marketing a plánov máme naozaj dostatok. Naším cieľom je rozdávať dobrú náladu všetkým ľuďom, ktorí si obľúbili ľudové pesničky. Chceme aj touto formou reprezentovať naše Kysuce.
Tieto vaše plány si vyžadujú dostatok voľného času, ako ste na tom?

Ja s Milanom Rucekom to máme jednoduché sme dôchodcovia, Ľubo Svrček má zamestnanie, že sa uvoľní podľa toho či ide o koncerty, alebo len tréning a Peter Pivara je ešte študent a myslím, že ani s ním nebude problém.
Nahrali ste 5 hudobných albumov z čoho ste čerpali, bola to ľudová tvorivosť?
Noty nemáme, ale zbierame staré ľudové pesničky, každý niečo prinesie a nakoniec sa ich snažíme čo najvernejšie reprodukovať. Do tohto nášho prvého spoločného albumu sme zaradili aj dve české pesničky autorom Planej ružičky je Venca Rubas a Písecka silníce a od Progresu máme Keď si ja zaspievam.
Aby naše beseda nebola len o jednom hudobníkovi tak sme dali priestor aj Milanovi Rucekovi.
Prečo prišlo k rozdeleniu tejto už úspešnej kapely?
To by ste sa mali opýtať iného. My sme chceli pokračovať v účinkovaní ďalej a tiež vystupovať v TV Šláger. Z nás nie je nikto viazaný, ostatní majú svoje zamestnanie a tak účinkovanie v TV Šláger bolo pre nich zložitejšie a na základe toho prišlo k rozdelenie a mali svoju techniku. Traja sme začínali od začiatku, bolo potrebné niektoré veci vybaviť a tiež zabezpečiť techniku. Všetko sa dalo do poriadku, pokračujeme a na čom sa dohodneme to sa plní, nemáme medzi sebou žiadne spory. Projekty, ktoré sa navrhnú sa odskúšajú a keď fungujú pokračuje sa v tom. Chvála bohu, že nemáme varhany, pretože Kysucká vrchárska heligónka sa drží ľudovej tradície našich predkov. Musím podotknuť, že pred sto a viac rokmi tento hudobný nástroj nebol a práve na varhany medzi našimi priaznivcami bol negatívny ohlas.
Prvý váš hudobný nosič v tejto zostave bol aj napriek problémom úspešný?
Bol v tej cenovej relácií ako tie predchádzajúce a podľa nás kvalitnejší ako tie 4 CD.
Najmladší člen kapely Peter Privara je ešte benjaminkom, ale úspešne sa začlenil medzi skúsených muzikantov.
Bolo ťažké sa začleniť do novej kapely?
Bolo to celkom ľahko, s Milanom Rucekom sme kamaráti, navštevujeme sa už dlhšiu dobu. Mal som veľkú výhodu v tom, že som ovládal všetky pesničky a dokázal ich aj zahrať.
Ako sa ti nahrávalo nové CD?
Cele sa to zomlelo pomerne rýchlo, ale bolo to super. Mám z toho dobre zážitky a verím, že sa bude páčiť aj našim priaznivcom.
Ako sa ti spolupracuje s kolegami?
Tvoríme super partiu, rozumieme si, navštevujeme sa aj vo voľnom čase. Som spokojný.
Bubeník Ľubomír Svrček už dlhšiu dobu pôsobí v tejto ľudovej kapele, nedalo nám nespýtať sa aká je spolupráca v tomto zložení.?
My sme vychádzali vždy korektne akurát, že prišlo k rozdeleniu našej skupiny pre určité veci. Pribrali sme nového člena a pokračujeme ako kvarteto.
Váš prvý album ste nahrali v pomerne krátkom čase. Aké máte skúsenosti pri jeho tvorbe?
Zatiaľ vládne pohoda a myslím, že toto CD- čko bude ako čerešnička na torte. Je tam z každého žánru niečo, máme tam Slovenské ale aj české skladby. Myslím, že ním oslovíme všetkých našich priaznivcov v bývalom Československu.

Máte pred sebou sériu koncertov, ako sa pripravujete?
Intenzívne sa nacvičuje a popri tom vyhľadávame medzi ľuďmi nové pesničky.
Kapelník Peter Kopas urobil záver našej besedy slovami. Pozdravujem všetkých našich priaznivcov, Kysucká vrchárska heligónka neskončila čoho dôkazom je aj v poradí 5 CD- čko.

 

Mgr. Milan Čimbora, snímky: Autor

coop-cadca

Dnes je


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby