kysuce kaplnka

Štefan Belko a Ján Šulek sú majstrami sveta

hasici majstri sveta mOkresné riaditeľstvo OR HaZZ v Čadci zorganizovalo dňa 26. septembra tlačovú besedu. Mjr. Ing. Peter Zjavka informoval o požiarovosti na Kysuciach od 1.1. do 26.9. V okrese Čadca vzniklo od 1.1. do 26. septembra 116 požiarov so škodou 2 971 230 Eur.

Najčastejšou príčinou bola nedbanlivosť a neopatrnosť dospelých (65 požiarov so škodou 42 650 Eur). V okrese Kysucké Nové Mesto vzniklo 45 požiarov so škodou 37 640 Eur. Aj tu bola najčastejšou príčinou nedbanlivosť a neopatrnosť dospelých (22 požiarov so škodou 21 080 Eur). Riaditeľ OR HaZZ v Čadci pplk. Ing. Stanislav Zdařil informoval aj o výjazdovosti. Za prvý polrok mali hasiči z OR HaZZ v Čadci 369 výjazdov (Hasičská stanica Čadca 192 výjazdov, HS Kysucké Nové Mesto 103 výjazdov, HS Turzovka 74 výjazdov). Najviac výjazdov bolo k požiarom - (129), technická pomoc (123) k dopravným nehodám (87), výjazdov k nebezpečným látkam bolo 17 a 6 bolo aj cvičení. Výjazdov bez zásahu bolo 7.

 

Problematike vykurovania z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti sa venoval mjr. Mgr. Roman Jakubík. Do konca septembra vzniklo na Kysuciach v súvislosti s vykurovaním 33 požiarov so škodou 33 220 Eur. Najčastejšími príčinami týchto požiarov býva nevyhovujúci technický stav dymovodov a komínov, nesprávna inštalácia, obsluha a nevyhovujúci technický stav vykurovacích telies. Ďalšími príčinami bývajú aj nedbanlivosť a neopatrnosť osôb pri manipulácii s otvoreným ohňom, horľavými kvapalinami a žeravým popolom na miestach, kde by mohol vzniknúť požiar. Mjr. Mgr. Roman Jakubík pripomenul niekoľko dôležitých zásad k predchádzaniu vzniku požiarov počas obdobia vykurovania. Sú to: skontrolovať pred vykurovacou sezónou stav vykurovacích telies a zariadení, umiestňovať vykurovacie telesá na bezpečné miesta a do bezpečnej vzdialenosti od horľavých materiálov, inštalovať vykurovacie telesá podľa návodu výrobcu, dbať na kontrolu vykurovacích telies počas prevádzky, dbať na vysýpanie popola z vykurovacích telies do nehorľavých nádob, dodržiavať predpisy pre skladovanie a používanie horľavých látok , kvapalín a plynov. Riaditeľ OR HaZZ v Čadci pplk. Ing. Stanislav Zdařil informoval aj o obrovskom úspechu hasičov zo Slovenska, ktorí sa stali na Majstrovstvách sveta v hasičskom športe v Banskej Bystrici majstrami sveta v požiarnom útoku. Členmi reprezentačného družstva boli aj dvaja príslušníci OR HaZZ v Čadci - práp. Štefan Belko a ppráp. BC. Ján Šulek.

 

Alojz Stráňava, snímka archív autor

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby