jar kysuce 2016

Slovenská obchodná a priemyselná komora Žilina rokovala

zilina rokovala mSlovenská Obchodná a priemyselná komora Žilina sa dňa 27. 2. 2018 uzniesla na Výročnom zhromaždení, že bude presadzovať priority rokoch 2018- 2019:

1. prioritnú výstavbu diaľnic, úsekov: -úsek D3 Brodno-Kysucké Nové Mesto (a ďalšie úseky v iných regiónoch Žilinského kraja–pozn. red.) 1. ZD ŽRK SOPK nesúhlasí s uvoľnením dlhovej brzdy (ide o ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti).

 

Doporučuje realizovať menej investične náročné varianty diaľnic a tým získať prostriedky na iné prioritné úseky D3 (napr. variant bez tunela Korbeľka je o cca. 120 miliónov eur (3,6 miliardy korún) lacnejší, za čo sa dá postaviť cca. 5 km diaľnice v stredne náročnom teréne a na prevádzku je lacnejší o 79 mil. eur. Tým smerom doporučujeme konať exekutíve. 3. na ceste č. 520 medzi Oravou a Kysucami (úsek Oravská Lesná - Krásno nad Kysucou), presadzovať pre podnikateľov umožnenie vjazdu vozidiel nad 12 metrov s neobmedzenou nosnosťou. 4. presadzovať urýchlené zriadenie vízových centier v Rusku, v Bielorusku, v Číne, aby sa umožnilo ľahšie získavanie víz pre slovenské kúpele, rozvoj cestovného ruchu na Slovensku. 5. preferovať odborné vzdelávanie v duálnom systéme na úkor gymnaziálneho vzdelávania, -znížiť počet súkromných, cirkevných a štátnych gymnázií, osemročných gymnázií.

 

Podporovať legislatívu, ktorá zlepšuje podnikateľské prostredie v kraji, SR, EÚ 6. obnovenie pravidelnej leteckej linky Žilina-Praha, podporovať predĺženie pristávacej dráhy na letisku Žilina SOPK Žilina bude ďalej presadzovať: - zníženie nákladov firmám na energie, čím sa zlepší konkurencieschopnosť - zrušenie ekonomických sankcií proti Ruskej federácii a Bielorusku, nakoľko narúšajú slobodu podnikania, poškodzujú vynegociované ekonomické obchodné vzťahy podnikateľov, členov SOPK. Strácame trhy v Euro-Ázijskej únii. Naďalej klesá export a slovenské firmy sú nahradzované konkurenciou, médiá v Európe a na Slovensku zľahčujú negatívne dôsledky na ekonomiku. - znížiť administratívnu náročnosť na podnikateľov, zjednodušovať transpozíciu európskych smerníc do slovenskej legislatívy - zastaviť rozširovanie pravidelných poplatkov od štátu a bánk pre podnikateľov a znížiť ich počet. To sú najdôležitejšie závery najväčšieho reprezentanta podnikateľov a firiem v Žilinskom kraji. Na zasadnutí sa zúčastnil predseda SOPK a prezident Svetovej obchodnej komory Peter Mihók, predseda predstavenstva SOPK Žilina Milan Vašanič, predseda Slovensko-Poľskej obchodnej komory Stanislav Kučírek, predseda Slovensko-Kórejského hospodárskeho výboru Jozef Federič, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová s podpredsedom Petrom Dobešom.

 

Ján Mišura riaditeľ SOPK Žilin

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby