kysuce kaplnka

Slovenská obchodná a priemyselná komora Žilina rokovala

zilina rokovala mSlovenská Obchodná a priemyselná komora Žilina sa dňa 27. 2. 2018 uzniesla na Výročnom zhromaždení, že bude presadzovať priority rokoch 2018- 2019:

1. prioritnú výstavbu diaľnic, úsekov: -úsek D3 Brodno-Kysucké Nové Mesto (a ďalšie úseky v iných regiónoch Žilinského kraja–pozn. red.) 1. ZD ŽRK SOPK nesúhlasí s uvoľnením dlhovej brzdy (ide o ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti).

 

Doporučuje realizovať menej investične náročné varianty diaľnic a tým získať prostriedky na iné prioritné úseky D3 (napr. variant bez tunela Korbeľka je o cca. 120 miliónov eur (3,6 miliardy korún) lacnejší, za čo sa dá postaviť cca. 5 km diaľnice v stredne náročnom teréne a na prevádzku je lacnejší o 79 mil. eur. Tým smerom doporučujeme konať exekutíve. 3. na ceste č. 520 medzi Oravou a Kysucami (úsek Oravská Lesná - Krásno nad Kysucou), presadzovať pre podnikateľov umožnenie vjazdu vozidiel nad 12 metrov s neobmedzenou nosnosťou. 4. presadzovať urýchlené zriadenie vízových centier v Rusku, v Bielorusku, v Číne, aby sa umožnilo ľahšie získavanie víz pre slovenské kúpele, rozvoj cestovného ruchu na Slovensku. 5. preferovať odborné vzdelávanie v duálnom systéme na úkor gymnaziálneho vzdelávania, -znížiť počet súkromných, cirkevných a štátnych gymnázií, osemročných gymnázií.

 

Podporovať legislatívu, ktorá zlepšuje podnikateľské prostredie v kraji, SR, EÚ 6. obnovenie pravidelnej leteckej linky Žilina-Praha, podporovať predĺženie pristávacej dráhy na letisku Žilina SOPK Žilina bude ďalej presadzovať: - zníženie nákladov firmám na energie, čím sa zlepší konkurencieschopnosť - zrušenie ekonomických sankcií proti Ruskej federácii a Bielorusku, nakoľko narúšajú slobodu podnikania, poškodzujú vynegociované ekonomické obchodné vzťahy podnikateľov, členov SOPK. Strácame trhy v Euro-Ázijskej únii. Naďalej klesá export a slovenské firmy sú nahradzované konkurenciou, médiá v Európe a na Slovensku zľahčujú negatívne dôsledky na ekonomiku. - znížiť administratívnu náročnosť na podnikateľov, zjednodušovať transpozíciu európskych smerníc do slovenskej legislatívy - zastaviť rozširovanie pravidelných poplatkov od štátu a bánk pre podnikateľov a znížiť ich počet. To sú najdôležitejšie závery najväčšieho reprezentanta podnikateľov a firiem v Žilinskom kraji. Na zasadnutí sa zúčastnil predseda SOPK a prezident Svetovej obchodnej komory Peter Mihók, predseda predstavenstva SOPK Žilina Milan Vašanič, predseda Slovensko-Poľskej obchodnej komory Stanislav Kučírek, predseda Slovensko-Kórejského hospodárskeho výboru Jozef Federič, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová s podpredsedom Petrom Dobešom.

 

Ján Mišura riaditeľ SOPK Žilin

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby