kysuce kaplnka

Český prímas Dominik Duka požehnal Kaplnku sv.Lazara v Novej Bystrici

kaplnka nova bystrica mJediná na Slovensku
Nedeľa 30. augusta 2015 bude pre obec Nová Bystrica pamätným dňom. Uskutočnil sa tu slávnostný sprievod od budovy fary do rímskokatolíckeho kostola sv. Jána Krstiteľa, kde sa svätila Slávnostná sv. omša. Hlavným celebrantom bol Jeho Eminencia kardinál Dominik Duka, pražský arcibiskup, český prímas, generálny kaplán Rádu sv. Lazara Jeruzalemského. Koncelebroval Tomáš Galis, žilinský biskup.

Ďalej sa zúčastnili hostia  Jeho Excelencia Ján gróf Dobrzenský z Dobrzenicz, 50. Veľmajster a český prior Rádu sv. Lazara Jeruzalemského, Jeho Excelencia Petr Řehoř, kancelár Českého veľkopriorstva Rádu sv. Lazara Jeruzalemského, rytier pápežského Rádu sv. Silvestra, Jeho Jasnosť Karel knieža Schwarzenberg, exminister zahraničných vecí a poslanec Parlamentu Českej republiky, rytier Rádu zlatého rúna, nositeľ veľkokríža Suverénneho rádu Maltézskych rytierov, Radovan Ocsovay, veliteľ Slovenskej komendy Českého veľkopriorstva Rádu sv. Lazara Jeruzalemského, páter Jakubrafael Patay, kapucín zo Žiliny, kaplán Slovenskej komendy Rádu sv. Lazara Jeruzalemského, páter Gabriel Hunčaga, prior Dominikánskeho konventu v Žiline, , páter Stanislaw Miernik, predstavený kláštora bosých karmelitánov v Starých Horách, páter Miloš Zarecký, kaplán Nemeckého rádu, Tibor Buček, magistrálny rytier Suverénneho rádu Maltézskych rytierov, Beáta Bučeková, magistrálna dáma Suverénneho rádu Maltézskych rytierov, Ladislav Snopko, exminister kultúry ČSFR, Jozef Balačin, starosta Novej Bystrice, poslanci obecného zastupiteľstva, veriaci a hostia z Novej Bystrice a okolia.

V slávnostnej homílii kardinál Dominik Duka pripomenul život a účinkovanie sv. Lazara z Betánie, brata Márie a Marty, priateľa Ježiša Krista. Kaplnka sv. Lazara v Novej Bystrici nech je pripomienkou na Kristovo vzkriesenie a jeho predzvesť vo vzkriesenie sv. Lazara. Požehnal a poďakoval všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom zaslúžili o obnovenie kaplnky.

Potom sa slávnostný sprievod odobral z kostola k obnovenej kaplnke, ktorá stojí na novobudovanom námestí obce pri kostole. Je výnimočnou tým, že je jedinou kaplnkou na Slovensku, ktorá je zasvätená sv. Lazarovi z Betánie. Akt slávnostného požehnania uvádzal Radovan Ocsovay. K prítomným sa prihovoril Marek Sobola, ktorý priblížil záchranu a prenesenie pôvodnej kaplnky z miestnej časti od Andrisa na novobudované námestie a napokon sa starosta obce Nová Bystrica Jozef Balačin poďakoval všetkým, ktorí sa zaslúžili o novú dominantu obce.

V závere kardinál Dominik Duka slávnostne požehnal Kaplnku sv. Lazara z Betánie a spoločne s ďalšími čestnými hosťami zasadil mladú lipku vedľa kaplnky.

L. Paštrnák,
snímky autor

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby