kysuce kaplnka

Valasi

valasiMy a kolonizátori? Bránili by sa určite skromní horskí ľudkovia, obývajúci pastviny a dôverujúci len sebe, prírode a Bohu. My a kolonisti? Veď to španielski, anglickí, holandskí a ďalší dobyvatelia ovládli severnú i južnú Ameriku, tiež časti Ázie a Afriky. A nerobili to len tak zadarmo, ale zlato, šperky, vzácne dreviny a drahé koreniny im popri lacnej pracovnej sile mnohonásobne vynahradili ich útrapy počas ciest a bojov.

Čítať ďalej...

Poddaní

vlastvedne-potulky-janosikLúpežné prepady, neúmerné rabovačky, bezbrehé krviprelievanie. Nič z toho nepatrí do slovníka pri opisovaní slovenských zbojníkov. Zbíjali bohatých ako tichý výkrik, ako nemé gesto vyjadrujúce nevôľu a nesúhlas s ponižovaním poddaných. S útlakom, vykorisťovaním, okrádaním. Tak sa totiž správali majetní. Na druhej strane bol obyčajný ľud. Ísť po zboji znamenalo jediný spôsob, ako sa vysporiadať s ťaživou skoro až neexistenciou sedemnásteho a osemnásteho storočia.

Čítať ďalej...

Slovania

vlatizvedne-potulky-slovaniaSlová a Slovania. Čo majú spoločné tieto pomenovania? Prví Slovania, ktorí mali pápežom schválené písmo a najmä Písmo, boli Slováci. Do dnešných čias je pre Slovákov bežné, že si rozumejú so všetkými slovanskými národmi.

Čítať ďalej...

Templári

templari04Predstavitelia jedného z najvýznamnejších rádov stredoveku a zároveň cnostní rytieri. Bojovníci s červeným krížom, ktorí cválali v prvých radoch a ustupovali až úplne poslední.

Čítať ďalej...

Dnes je

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby