Zborov nad Bystricou

zborov mLákadlom je príroda aj Kysucká magistrála
Obec Zborov nad Bystricou ako každá obec Bystrickej doliny sa v posledných rokoch zmenila na nepoznanie. Realizovalo sa tu množstvo projektov - zrealizoval sa kamerový systém, kúpilo sa zametacie vozidlo na čistenie chodníkov, vybudoval sa zberný dvor U Kocifajov, realizovali sa protipovodňové opatrenia, revitalizovala sa krajina, modernizovalo sa verejné osvetlenie, postavilo sa zariadenie pre seniorov...

Čítať ďalej...

Zborov nad Bystricou

zborov erbZborov vznikol v roku 1635, čo je zároveň aj dátum jeho prvej písomnej zmienky. Napriek tomu sa jeho územie v písomnostiach spomína už oveľa skôr, podobne ako v prípade Oščadnice. Napr. v roku 1567 na Zborowjm, 1581 na Uzborowe, 1591 na Zborowe, 1624 Zborow, 1635 Zborowa, 1652 Zborow, 1773 Zborov, 1808 Zboro, Zborow, 1873 Zboró, 1907-1918 Zboró, 1919 Zborov, od 1927 dodnes Zborov nad Bystricou.

Čítať ďalej...

Zákopčie

zakopcieZákopčie bolo vytvorené z neslušských kopaníc v roku 1661 zemepánom Františkom Vešelénim. Uvedený rok je zároveň rokom prvej písomnej zmienky.
V urbári Budatínskeho panstva z roku 1690 je presne popísané, ktoré kopanice Vešeléni Budatína zaujal a za vymenovanými kopcami učinil dedinu ze salaši neslušských, která se menuje Zakopčie.

Čítať ďalej...

Zádubnie, Zástranie

Zádubnie i Zástranie boli síce susedné samostatné obce, ale od roku 1980 boli pričlenené k Žiline ako mestské časti. Kým Zádubnie bolo súčasťou Budatínskeho panstva, Zástranie patrilo k Starému hradu. Aj po cirkevnej stránke patrili k iným farám, Zádubnie ku Kysuckému Novému Mestu, Zástranie k Tepličke.

Čítať ďalej...

Vysoká nad Kysucou

vysoka nad kysucou erbVysoká vznikla na Bytčianskom panstve zrejme začiatkom druhej dekády 17. storočia a prvá písomná zmienka pochádza z roku 1615. Pomenovanie Vysokej je celkom jednoznačné a nie je tu nad čím polemizovať. Už Alexander Lombardini v roku 1886 v podstate správne uviedol, že obec mohla byť pomenovaná od jej vysokého položenia. O niečo skreslenejší názor publikoval R. Matter, keď uviedol, že Vysoká bola založená medzi rokmi 1420-1440 a ako najvyšie ležiaca kysucká novozaložená osada, dostala meno Vysoká. Aj keď R. Matter nemal pravdu ani v otázke založenia ani v otázke motivácie, predsa aj on správne tušil, že pomenovanie pochádza z vysoko položeného miesta.

Čítať ďalej...

Vysoká nad Kysucou: 400 ročná obec

vysoka nad kysucou mObec Vysoká nad Kysucou je známa tým, že odtiaľto sa vydali predkovia astronauta E.A. Cernana do Ameriky. Posledný muž na Mesiaci má v obci aj Pamätnú izbu. V roku 2015 sa v obci konalo aj medzinárodné sochárske sympózium Od drotára po astronauta E.A. Cernana.

Čítať ďalej...

Vadičov Dolný, Horný, Prostredný

horny vadicov erbV minulosti jestvovali tri samostatné obce, ktoré sa vyvinuli z pôvodného jedného chotára. Vznik Vadičova možno datovať asi na koniec 14. storočia, v roku 1385 sa toto územie nazýva ako silva Waditzow (lat. les Vadičov).
Prvú písomnú zmienku datujeme do roku 1419 kedy sa spomína villula Vadychov (lat. dedinka Vadičov).

Čítať ďalej...

Dnes je

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby