KRÍŽE NA KYSUCIACH (19)

krizV miestnej časti Kysuckého Nového Mesta - v Oškerde, pri Kaplnke Božského Srdca Ježišovho z roku 1932 sa nachádza prícestný kamenný kríž s korpusom umučenia, zriadený v roku 1927.

Čítať ďalej...

KRÍŽE NA KYSUCIACH (18)

krizPred najstarším zachovaným kostolom na Kysuciach - Kostolom sv. Jakuba v Kysuckom Novom Meste, ktorého pôvod sa viaže ku koncu 13. storočia, stojí vysoký pieskovcový kríž z roku 1796.

Čítať ďalej...

KRÍŽE NA KYSUCIACH (16)

krizV južnej časti katastrálneho územia Zákopčie, v osade Pavlusovci, sa pri drevenici so súpisným číslom 423 nachádza liatinový kríž osadený na nízkom murovanom podstavci, s reliéfom anjela v spodnej časti kríža a v hornej časti s pripevneným korpusom.

Čítať ďalej...

KRÍŽE NA KYSUCIACH (17)

krizKríže - symboly kresťanstva, sa nachádzajú aj na najvyšších kysuckých hrebeňoch. Okrem nového dvojkríža na Veľkom Javorníku (1 071 m. n. m.) v Makove z roku 2007 stojí kríž aj na Veľkej Rači (1 236 m. n. m.) v Oščadnici, a na vyhliadkovom vrchole hrebeňa Javorníkov - na Stratenci (1 055 m. n. m.), patriacom do katastra obce Makov sa nachádza pamätník oslobodzovacích bojov, pozostávajúci z troch betónových krížov z roku 1969, ktoré navrhol akademický sochár Jozef Vajce.

Čítať ďalej...

KRÍŽE NA KYSUCIACH (15)

krizV južnej časti katastra Zákopčie, asi 200 m nad osadou Trnkovci, sa na hrebeni v nadmorskej výške 733 m nachádza neveľký liatinový kríž z roku 1921, osadený na kamennom podstavci.

Čítať ďalej...

Dnes je

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby