16. DREVENICE AKO SÚČASŤ KULTÚRNEHO BOHATSTVA

drevenicaĽudové drevenice to sú predovšetkým domy, ktoré si po stáročia stavali ľudia pre seba vlastnými rukami, podľa vlastnej potreby, a v ktorých po stáročia bývali.

Čítať ďalej...

15. ROZMIESTNENIE OBJEKTOV

drevenickaVzájomné usporiadanie hospodárskych budov v systéme zástavby dvora a ich väzba na obytný dom predstavovali dôležitý faktor v stavebnaj kultúre obce.

Čítať ďalej...

13. PÔDORYSNÉ USPORIADANIE

drevenica 013Z hľadiska pôdorysného usporiadania základným typom ľudového domu na Kysuciach bol v minulosti dvojdielny a trojdielny dom. Pri oboch typoch bola hlavným obytným priestorom izba, druhým priestorom bola vstupná miestnosť - pitvor. Ďalší priestor v dome tvorila neskoršie komora, nachádzajúca sa vedľa izby, do ktorej sa vstupovalo z pitvora.

Čítať ďalej...

14. PRÍSTAVKY

dreveniceHospodársku časť domu, umiestnenú hneď za obytnou pod jednou strechou, alebo stavanú samostatne takisto z dreva zrubovou technikou, tvorila maštaľ, humno, šopa na drevo a vo väčších gazdovstvách aj ovčiareň a voziareň.

Čítať ďalej...

12. INTERIÉR

drevenica 12Najčastejším členením obytného domu v minulosti bývalo členenie na izbu a pitvor. V takomto type domu nebola skladovacia komora ako osobitný skladovací priestor a život obyvateľov bol najmä v zime sústredený do vykurovanej izby, ktorá slúžila okrem bývania na spávanie, varenie, stolovanie i na vykonávanie niektorých drobných domácich a remeselníckych prác.

Čítať ďalej...

Dnes je

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby