kysuce kaplnka

Obce a mestá na Kysuciach

Čadca - Historické pečate a súčasné erby kysuckých miest a obcí

Čadca - Vznikla na konci druhej štvrtiny 16. storočia, prvýkrát sa písomne spomína v roku 1554 ako jedna z obcí panstva Budatín. Od roku 1778 je mestom, od roku 1856 okresným mestom.

 

Čítať ďalej...

ČADCA - kultúra

DIVADELNÝ  SÚBOR  JÁNA PALÁRIKA: ochotnícke divadlo v Čadci má dlhoročnú tradíciu. Prvé predstavenie sa odohralo 2. januára 1898. Súbor teda oslávil už svoju storočnicu! Najvýznamnejšie obdobie sa datuje od roku 1970, kedy vznikol Divadelný súbor Jána Palárika. Divadlo je spojené s menom vynikajúceho profesionálneho herca a režiséra Martina Kolesára z Divadla SNP Martin.

Čítať ďalej...

Čierne - Historické pečate a súčasné erby miest a obcí na Kysuciach

Čierne - Obec vznikla v druhej štvrtine 17. storočia počas kopaničiarskeho osídľovania horných Kysúc, písomne sa prvýkrát spomína v roku 1641.

Čítať ďalej...

Dlhá nad Kysucou - Historické pečate a súčasné erby miest a obcí

Dlhá nad Kysucou - Ako samostatná obec vznikla až v roku 1954 , v rokoch 1949 -1954 bola osadou obce Turzovka, predtým bolo  rozptýlené kopaničiarske  osídlenie v priestore terajšej obce Dlhá  súčasťou obce Dlhé Pole,  časť kopaníc patrila aj  do obcí  Divina a Nesluša.  Za historicé pečate obce môžeme považovať pečate Dlhého Poľa.

Čítať ďalej...

Dolný Vadičov - Historické pečate a súčasné erby miest a obcí na Kysuciach

Dolný Vadičov - Ako zemianska osada sa prvýkrát spomína v roku 1419 pod  názvom Wadycho, ako Dolný Vadičov sa spomína v roku 1515, v roku 1548 už bola poddanskou obcou panstva Strečno.

Čítať ďalej...

Dunajov - Historické pečate a súčasné erby miest a obcí na Kysuciach

Dunajov - Obec vznikla v poslednej štvrtine 16. storočia, písomne sa prvýkrát spomína v roku 1598, patrila do panstva Budatín.

Čítať ďalej...

Klokočov - Historické pečate a súčasné erby miest a obcí na Kysuciach

Klokočov - Obec vznikla v máji 1954 odčlenením od Turzovky.

 

Čítať ďalej...

Klubina - Historické pečate a súčasné erby miest a obcí na Kysuciach

Klubina - Vznikla v 1. polovici 17. storočia na území panstva Strečno, jej prvými osadníkmi boli valašskí pastieri. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1662.

Čítať ďalej...

KORŇA

Dnes si predstavíme obec, ktorá tento  rok oslavuje 55. výročie svojho založenia.
Kultúrny život v Korni sa začal rozvíjať v  roku 1954, kedy vznikol Československý zväz mládeže - prvé pokusy o vedenie tanečného súboru. Obyvatelia sa začali venovať športovým aktivitám - futbalu a lyžovaniu na vlastnoručne vyrobených lyžiach.
Založili tu Československý Červený kríž a v roku 1955 aj knižnicu (najskôr osvetovú izbu), ktorá poskytovala faktografické a bibliografické informácie. 

Čítať ďalej...

Korňa - Historické pečate a súčasné erby miest a obcí na Kysuciach

Korňa vznikla v roku 1954 odčlenením osád Nižná a Vyšná Korňa od Turzovky.

Čítať ďalej...

Krásno - Historické pečate a súčasné erby kysuckých miest a obcí

Krásno - Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1325, do konca 15. storočia bolo Krásno najsevernejšie položeným sídlom na Kysuciach, jeho chotár zaberal územie Bystrickej doliny a oblasti pri strednom a hornom toku rieky Kysuca. Štatút mesta má od 1.9.2008.

Čítať ďalej...

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby